Ağız Kokusu Nedenleri

      Yorum yok Ağız Kokusu Nedenleri

Nefes kokusu (Ağız kokusu) , tıpta halitosis olarak ifade edilmektedir. Ağız kokusu nedenleri için kötü yemek tüketimi, yaşam biçimi veya kötü ağız bakımı gösterilebilir.

Bu sorun geçici olabildiği gibi kronik yani kalıcı olarakta görülebilir. Kişi kendi kendine bu kötü kokudan rahatsız olabildiği gibi kendisine yaklaşan kişilere de rahatsızlık verebilmektedir. Kokunun giderilmesi için ağız bakımına önem verilmelidir. Dişleri düzenli olarak fırçalama, antiseptik ağız gargarası kullanımı veya diş ipi ile dişlerin temizlenmesi doğrultusunda bu kötü koku uzaklaştırılabilir.

agiz-ve-nefes-kokusu

Geçici ağız kokusu ise sigara, sarımsak, çeşitli yağları içeren gıdalar veya aşırı çay, kahve ya da alkol tüketimi gibi sebeplerden dolayı meydana gelen ağız kuruluğundan da kaynaklanabilir. Bu sebeplerle nefes kokusu yaşanıyorsa kişinin tükettiği gıdalara ya da sigara ve alkole dikkat etmesi gerekmektedir. Her yemekten sonra ise özenle dişler fırçalanmalıdır.

Bu faktörlerin dışında zatürre, bronşit, sinüzit, kronik gastrit ya da karaciğer hastalıkları ağız kokusu nedenleri olarak gösterilebilir.

Nefes Kokusu Sebepleri

Gıdalar
Uçucu yağlar, soğan ve sarımsak içeren yiyecekler tüketen kişinin ağızında ortalama 72 saat boyunca kötü bir koku izlenebilir. Bunun sebebi bu tür gıdaların içerisinde mevcut olan yağların sindirim esnasında kana karışarak akciğerlerde salınan havanın nefes alışverişi esnasında kötü kokuya yol açmasıdır.

Kötü Ağız Bakımı ve Diş Eti Sorunları
Ağız bakımınıza düzenli bir şekilde dikkat etmiyorsanız ağızınızda kalan yemek artıklarından dolayı meydana gelen bakteriler hidrojen sülfit salgılayacaktır ve bu da mutlaka kötü ağız kokularına sebep olacaktır. Ayrıca bu bakteriler dişlerin üzerinde renksiz bir tabakanın meydana gelmesine sebebiyet vererek, bir süre sonra bu tabakanın diş plağı ismi verilen sorunlara yol açmasına neden olacaktır. Diş ve diş etlerinizin bu sorunlara maruz kalmaması için 6 ay da bir diş hekimine başvurarak diş ve diş etlerinizin temizliğini yaptırabilirsiniz.

Burun ve Gırtlak
Bir diğer nefes kokusu sebebi ise burun ve gırtlaktır. Nefes alışverişi esnasında sinüs enfeksiyonları kökü kokuları gırtlağımıza göndererek ağız kokusu oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu sorun gırtlak enfeksiyonları için de geçerlidir.

Sigara (Tütün) ve Alkol Kullanımı
Alkol bazı sindirim sorunlarını ortaya çıkardığından, sigara ise sadece ağız kokusu değil tüm sağlığı kötü yönde etkilemektedir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir