Ayak Nasırı Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Daha çok kemik olan alanlarda deriyi hasar ve yaralardan koruyacak şekilde kalın, sıkı ve ölü hücrelerden meydana gelen tabakalardır. Başlangıç aşamasında herhangi bir acı ya da ağrı oluşmasına olanak vermez. Ayağın bir noktasında sürekli meydana gelen sürtünmeden kaynaklı olarak vücut koruma amacıyla bu bölgeyeye ölü hücrelerle sertlik vermektedir. Dolayısıyla nasır bu sebepten dolayı oluşmaktadır.

nasir-nedir-nasil-tedavi-edilir

Ayakta meydana gelen nasırlar hem yapı hem de görünüm itibariyle ayak estetiğine önem veren kişiler için çinkin ve utandırıcı bir sorun olabilmektedir. Fakat bu vücudun tamamen savunma mekanizmasından dolayı oluşmaktadır.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Kemaik olan bölgelerde oval yada keskin şekilde derinin kalınlaşması.
Kalınlaşma meydana gelen bölgede ki renk değişimi. (sarı, kırmızı, kahverengi)
Yanma ve sızlama hissi.

Nasır hakkında bilinmesi gereken konu, çoğunlukla ağrı şikayeti yaratmamalarıdır. Fakat tedavi edilmez ise, değişik sorunların meydana gelmesinde rol oynayabilir.

Nasır Şikayetleri

– Ağrı
– Nasır bölgesinde hassaslık
– Nasır bölgesinde irin ve sıvı akışı
– Şişme
– Ateş

Ayak Nasırı Neden Olur?

Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz üzere ayak nasırı, ayağın ayakkabı içinde veya çıplak ayakta sürekli sürtünme ya da basınç meydana gelmesinden dolayı oluşmaktadır.

Nasıra Yol Açan Faktörler

 • Giyilmesi gereken numaradan küçük , dar ya da dar uçlu ayakkabıların tercih edilmesi
 • Ayak ucunda toplanarak, sürtünme oluşmasına olanak tanıyan tarzda ki çoraplar
 • Sürekli çıplak ayakla dolaşmak
 • Düz ayak (ayak kemerinin alçakta olduğundan dolayı ayakların denge sağlayamaması durumu)
 • Yangılı ayak nasırı (ayak parmaklarının üzerinde meydana gelen nasırın iltihaplı olması)
 • Atletik aktiviteler
 • Normal olmayan yürüyüş şekli
 • Yüksek kemerli ayak
 • Obezite
 • Parmağın kemikli çıkıntısının olması
 • Aşınmış ayakkabı tabanı
 • Uzun ayak tarağı kemiğinin yere yakın olması

Ayak Nasırı Nasıl Geçer? 3 Aşama

1) SUDA BEKLETME

Karbonat: Hazırlanan ılık bir suyun içerisine atılacak olan 3 yemek kaşığı karbonatı karıştırıp ayaklarınızı bu karışımın içinde 30 dakika bekletin ve ölü derinin çıkarılmasını sağlayın.

Papatya çayı: Bir demlik papatya çayı demleyin ve ayaklarınızı 30 dakika kadar içerisinde bekletin. Çay banyosundan sonra ayağınızda oluşan lekelerin yok olması için ayaklarınızı sabun ile yıkayınız.

Elma sirkesi: Bir silim ekmek keserek 10 saat kadar elma sirkesinin içerisinde bekletin. Böylece ortaya çıkacak olan macun kıvamında ki ekmeği yatmadan önce nasırınızın tam üzerine sürün. Plastik torba, bandaj ya da herhangi bir sargı bezi ayağınızı sarın ve bu macunun gece boyunca ayağınızda kalmasını sağlayın. Sabah kalktığınızda ayağınızı ılık bir suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

İngiliz tuzu: İngiliz tuzu ve ılık suyu karıştırarak bu karışımda ayaklarınızı bekletin. Bu şekilde nasırların yumuşayarak, toksinler uzaklaştırılacaktır. Ayrıca bu tuz ile ovaladığınız taktirde ayağınızda nasırın düşmesine de yardımcı olunmaktadır.

2- OVALAMA

Sünger Taşı: Duş sırasında ya da ayrı bir zaman da ayağınızı ılık su ile iyice yumuşattıktan sonra sünger taşı veya ayak filesi ile ovabilirsiniz. Cilt pembeleşinceye kadar bu işlemi devam ettirebilir, pembeleştiğinde tahriş olmaması için bırakabilirsiniz.

3- KURUTMA

Ayaklarınız nemli kalmamalı: Ayaklarınızı nemli kalmayacak şekilde mutlaka kurulamaya özen gösterin.

Mısır nişastası: Nasırın üzerine mısır nişastası serpebilir ve böylece kuru kalarak herhangi bir enfeksiyon durumuna maruz kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Nasır Oluşumu Nasıl Engellenir?

Ayağınıza uygun ayakkabı kullanın
Ayağınıza tam olarak oturan ayakkabılar tercih edilmeli asla küçük ya da büyük gelen ayakkabılar giyilmemelidir. Alırken ayağınıza tam oturup oturmadığına dikkat etmelisiniz.

Ayaklarınızı Temiz ve Kuru Tutmalısınız
Ayaklarınızın ıslanması veya nemlenmesi sonucunda mutlaka kurumalısınız. Islak ya da nemli ayakla durmamalı enfeksiyon ve mantar oluşumuna yol açmamalısınız.

Vazelin Kullanın
Ayaklarınızda topuk ve parmak altlarına vazelin sürerek uzun yürüyüş veya koşularda meydana gelecek olan sürtünmeleri engelleyebilirsiniz.

Sürekli Değişik Ayakkabı Kullanın
Sürekli kullandığınız ayakkabıyı değiştirmek fayda sağlayacaktır. 3-4 çift ayakkabıyı her gün birini giymek suretiyle kullanabilirsiniz.

Nasır İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Ayakta ya da herhangi bir bölgede meydana gelen nasır sorunu için dermatolog’a görünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir