Bit (Phthiraptera) Nedir, Nasıl Bulaşır?

      Yorum yok Bit (Phthiraptera) Nedir, Nasıl Bulaşır?

Bit (Phthiraptera), böcek familyasından olan kanatsız, zıplama yeteneği olmayan asalak türüdür. Yumurtasına sirke, yumurtasından çıkan yavrusuna yavşak ismi verilmektedir. Bitler insan, maymun, at, koyun ve sığır gibi toynaklılar, tavşan, fare gibi kemiriciler, köpek, kurt gibi etçil memelilerin üzerinde barınırlar. Kuşlarda da sıkça karşılaşılır, yer yüzünde bulunan tüm kuşlara mutlaka musallat olan bir iki bit türü bulunmaktadır. Kuşların üzerinde yaşamını sürdürmekte olan bit türüne ısıran bitler ismi verilmektedir. İnsanlar üzerinde ise üç tür bit bulunabilmektedir.

İnsan vücudundan kopan cilt kalıntıları, deriden salgılanmakta olan yağ ve kan ile beslenen bit çeşitleri bulunmaktadır. Sirke’ler, bitin tükürüğü ile salgılanan yapışkan madde sayesinde insan saçına yapışır. Bit temizliği için özel olarak üretilmiş olan şampuan ve ince dişli tarakların kullanılması ile saçtan kopartılarak uzaklaştırılabilir.

sac-biti-ciddi-bir-sorundur

İnsan üzerinde yaşamını sürdüren bit çeşitleri

Baş Biti (Pediculus humanus capitis)
Halk arasında daha çok saç biti olarak tabir edilir. Boyutları 2-3 mm kadar bir boyuttadır ve yaşamlarını sürdürebilmek için insan saçına ihtiyaçları vardır. Daha çok çocuklara okul, park ya da benzeri kalabalık ortamlarda bulaşmaktadır. En sevdikleri bölge kulak arkası ve ensedir. Dişi bitler sirkelerini (yumurtalarını) tükürüklerinden salgılanan yapıştırıcı madde ile saç tellerine yapıştırmaktadır. Sirkelerin kuluçka dönemi 6-9 gün sürer. Bu bitlerin kanatları ve zıplama yetenekleri olmadığından dolayı yakın temas ile bulaşabilirler.

pedikap

Kıl biti (Phthirius pubis)
Saç dışında vücudun diğer kıl bulunan bölgelerinde barınan tiptir. Renkleri gri ve beyaz tonlarında olan kıl biti sirkelerini kıl diplerine bırakır. Bu sirkeler bir iğne ucu büyüklüğünde ve siyah renge sahiptirler. Ergin olanları ise kıl diplerinde gömülüdür. Çok aşırı kaşıntı olmasına sebep olur. 1-1,5mm boyutundadır.

Elbise biti (Pediculus vestimenti)
Diğer kıl ve saç bitinin aksine, vücudun tüysüz yerlerinde de bulunabilir. Vücut biti de denilebilen elbise bitlerinin boyutu 3-4mm kadardır. Bu tipte ki bitler ise yumurtalarını çamaşırların kıvrımlı yerlerine yapıştırır. Tifüs hastalığını yaydığından dolayı oldukça riskli bir asalaktır. Tifüs mikrobu bitlerin bağırsaklarında çoğalarak, dışkı ile insanlara bulaşabilmektedir.

Bunların dışında ağaç kabuğu, taş, kitap gibi alanlarda yaşayan tipide bulunan bit kitap yaprağı, yosun, mantar, polen ile beslenmektedir. Kanatlı ve kanatsız türleri bulunur.

sac-biti

Bitlenme Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
Baş bitleri, insan saçının dibinde hayatını sürdürür demiştik. Bu tipte ki bitlerin göz ile görülmesi çok zordur denilebilir. Saça bırakmakta oldukları yumurtalar, sirke olarak adlandırılır. En çok ensede ki “T” şekline benzer alanı severler. Yani buralar kulak arkaları ve ensedir. Her ne kadar bit kontrolü yaparken temiz gibi dursa da, en çok dikkat edilmesi gereken alan burasıdır.

Bitin bulaştığı çocuk ya da yetişkinin sarfettiği kaşınmalarla ilişkili olarak kişinin saç derisinde kanama ve enfeksiyon meydana gelebilmektedir. Bitlenmenin en büyük ve etken belirtisi kaşıntıdır. Ayrıca kafada karıncalanmalar hissedilir. Saçta dayanılmaz bir şekilde kaşınmalar meydana gelir. Az önce de dediğimiz gibi saçta bitleri görmek çok zordur, fakat saç diplerinde ki kepeğe benzer sirkeler daha kolay farkedilebilirler.

Saç Biti Nasıl Bulaşır ?

7’den 70’e yaş, cinsiyet ayırmadan herkese bulaşabilen bir parazittir. Okul, kreş, park ya da benzeri kalabalık mekanlardan dolayı daha çok çocuklarda görülür. Çünkü bitler zıplama ya da uçabilme yetenekleri olmadığından dolayı yalnızca yakın temas halinde bulunulmasıyla bulaşırlar. Toplumda bit pis insana bulaşır, temiz insana bulaşmaz düşüncesi ve algısı maalesef tamamen yanlıştır. Bit pis alanlarda bulunsada temiz veya pis insan ayırımı yapmadan fırsatını bulduğunu her an, herkese bulaşabilmektedir. Sahip olunan bu yanlış düşünce bitlenen insanın psikolojisini kötü ve olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bit sadece kafa kafaya vermekle ya da yakın temas etmekle değil aynı zamanda koltuk, şapka, yatak, yastık, bandana veya tarak gibi ortak olarak kullanılmakta olan araç ve gereçler aracılığı ile de bulaşabilmektedir.

Saç Biti Temizliği (Tedavisi) Nasıl Yapılır ?

Oldukça zor ve güç bir işlemdir. Başta ki tüm bitlerin yok edilmesi gerekmekte olup, aksi taktirde tekrar çoğalma gösterebilirler. Başta karıncalanma ve aşırı kaşıntı hissedilen durumlarda muhtemelen bitlenildiği akıllara gelmelidir. Yapılması gereken ilk hareket bir eczaneye giderek PEDİKAP BİT TEMİZLEME SETİ satın alınmalıdır. Diğer bit ilaçlarıda olabilir fakat bizim önerimiz Pedikap’tır. Çünkü hem bitleri temizlediği gibi, hem de 1 yıl boyunca tekrar bitlenmeye karşı koruma sağlayan bir üründür.

Bit temizleme ürününü aldıysanız içerisinden üç parça çıkacaktır. Bunlar sprey, şampuan ve sık dişli taraktır. Ürün kuru saça uygulanmalıdır. Sprey kişinin saçına 7-12cm kadar mesafeden tamamen ıslandığından emin olana kadar uygulanmalıdır. Tüm saç, kulak arkaları ve ense kuru kalmayana kadar komple sıkılmalıdır. Bitlerin bir çok maddeye karşı koruma sağlayabilen savunma mekanizmaları mevcuttur. Fakat bu ürünün içerisinde dimetikon bulunduğundan dolayı nefes borularını kesmekte ve bu sayede ölmelerini sağlamaktadır. Saça uygulanmış olan bit ilacı en az 15 dakika olacak şekilde bekletilmelidir. Hatta daha uzun süre kalması daha fazla avantaj sağlayacak olup, herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İsterseniz ilacı geceden uygulayıp, sabaha kadar da tutabilirsiniz. Bu süre zarfı içerisinde tüm bitler öleceklerdir.

En az 15 dakika bekletilmesinin ardından duş alınarak şampuan kullanılmalıdır. Şampuanı saça uyguladıktan sonra bol ılık suyla yıkayabilirsiniz. Daha sonrasında bir havlu ile saçınızı tamamen kurutmadan yalnızca ıslaklığını alarak setin içerisinden çıkan tarak yardımıyla saçı güzelce tarayın. Önce arkadan öne, sonra sağdan sola veya soldan sağa, ya da arkadan öne gibi karma karışık şekilde saçı tamamen tarayabilirsiniz. Böylece ölmüş fakat hala saçta bulunan tüm bit ve sirkeler uzaklaşacaklardır. Tarama işlemi yapıldığı sırada kişinin önüne beyaz renkte bir havlu veya bez serilerek bitlerin düşüp düşmediği kontrol edilebilir. Bu havluyu belli aralıklarla silkeleyerek bir sonra ki seansta yeni asalakların düşüp düşmediği kontrol edilebilir.

Bunun dışında kişinin evde gerekse ortak gerekse münferit olarak kullandığı tüm ürün ve malzemelerin de temizliğinin yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde bir başka kişiye bulaşabileceği gibi , kişinin kendisine de tekrar bulaşabilmektedir. Evin her noktası güzelce süpürülmeli, yıkanılması mümkün olan eşyaların tümü sıcak su ile yıkanmalıdır. Şapka, tarak, yastık, yorgan gibi malzemeler ise kaynak suya basılabilir. Yıkanması mümkün olmayan fakat bitlerin bulunabileceğinin tahmin edildiği eşyalar büyük poşetlere konularak, hava almaması sağlanır. Böylece içerisinde canlı kalmış olan bit havasız ortamda kaldığından ölecek, tehlike arz edecek bir durum kalmayacaktır.

Merak ettiğiniz soru ve düşüncelerinizi aşağıda ki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Saç uzmanlarımız, sorularınıza içtenlikle cevap vereceklerdir.

Bu yazının yazılmasında yardımcı olan saç biti ve saç biti tedavisi sitelerine teşekkürler. Ayrıca pedikap resmi sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK:
http://www.sacproblemleri.net/sac-biti-temizligi-nasil-yapilir
http://www.hairpharma.com/sac-biti-nasil-temizlenir

+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir