Hemoroid (Basur) Nedir, Neden Olur

      Hemoroid (Basur) Nedir, Neden Olur için bir yorum

Halk arasında basur olarak tabir edilen hastalık tıpta hemoroid olarak adlandırılmaktadır. Makat bölgesinde meydana gelen hastalıkların içerisinde en sık görülenidir. Kadın veya erkek farketmeksizin her insanın başına gelebilen bir problemdir.

Genetik sebeplerden dolayı olabileceği gibi, tuvalet alışkanlığı ve kullanımı ile de alakalıdır. Gerekli tedbirler alındığında önüne geçilebilecek olan bir rahatsızlıktır.

Kabızlık en temel sebebidir
Hemoroidin baş göstermesinde ki en temel sebep kabızlık problemidir. Kabızlık yaşayan kişiler, dışkılamada zorluk yaşadıklarından dolayı ıkınma göstermekte ve bu ıkınmayla birlikte meydana gelen basınçtan dolayı anüste bulunan toplardamarda doku bozulması meydana gelerek genişleme göstermektedir.

Bağırsaklarda meydana gelen bu gevşeme hemoroid hastalığının başlamasına neden olmaktadır.

Genetik bir rahatsızlıktır
En temel sebebinin kabızlık ya da tuvalet alışkanlığı olduğundan bahsettik fakat aynı zaman da basur rahatsızlığıyla genetik nedenlerden dolayı da karşılaşılabilir. Burada ki genetiklik biraz farklıdır. Anne ya da baba da basur rahatsızlığının söz konusu olması sizde de olacak anlamına gelmez.

Fakat tüketilen gıda alışkanlığı acı, baharat gibi besinlerin tüketilmesi tüm ailede böyle bir probleme yol açabilmektedir.

Basurun Çeşitleri Nelerdir?

Basur iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroid te kendi içerisinde 1-2-3-4. olmak üzere 4 derecede incelenmektedir. Her derece birbirinden farklılık göstermektedir.

Dış basur çok karşılaşılan bir vaka değildir. Memesi dışarıda meydana gelir, birden fazla meme gözlenebilir. İç basur dediğimiz gibi dört derecede incelenir.

1. derece: meydana gelen meme kişi tarafından görülemez ve hissedilmez.
2. derece: dışkılama sırasında meme dışarı çıkar ve dışkılama sonrasında içeri girer.
3. derece: dışkılama sırasında dışarı çıkan meme, el yordamıyla içeri sokulabilir.
4. derece: meme hiç bir şekilde içeri giremez ve sürekli dışarıda durur.

3. ve 4. derece basurda tromboze hemoroid durumuyla karşılaşılabilir.

Tromboze Hemoroid Nedir ?

4. tip iç hemoroitte mevcut memenin, makat kasları arasına sıkışması ile meydana gelen duruma tromboze hemoroid (hemoroid boğulması) ismi verilir.

Aynı durum 3. derece hemoroit memesinin içeri sokulmaması durumunda da görülür. Bir kaç gün ağrı şikayetine yol açan bu durum sıcak su oturma banyosu ve kremler ile çözüme kavuşabilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Özünde ağrı yapan bir rahatsızlık değildir. Daha çok kanama ve kaşıntı gibi şikayetleri getirmektedir. Fakat az önce bahsettiğimiz tromboze hemoroid durumuyla beraber ağrıya sebep olabilmektedir.

Ne yemeli, nasıl beslenmeli?
Yazımızın akışında sürekli belirttiğimiz gibi hastalığın en temel sebebi kabızlıktır. Dolayısıyla daha fazla ilerlememesi veya hiç oluşmaması için kabızlığın çözülmesi gerekmektedir.

Kabızlık sorunun çözülmesi için bol posa içeren meyve, sebze, kepek ekmeği, kepek, kuru incir, kuru kayısı gibi gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

kaynak:
https://www.basurklinigi.com/basur-neden-olur/
https://www.bulogren.com/basur-nedir-nasil-ve-neden-olur.html

1 thought on “Hemoroid (Basur) Nedir, Neden Olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir