Kabızlık Neden Olur?

      Yorum yok Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık günümüzde bir çok insanın zaman zaman maruz kaldığı bir durumdur. Fakat bazı insanlar sürekli olarak bu sorunla karşı karşıya kalabilmektedir. Kabızlık rahatsız edici bir durum olmanın dışında dikkat edilmediği taktirde makat hastalıklarının meydana gelmesinde büyük rol oynayabilir. Kabız olan kişilerin dışkılama esnasında sarfettikleri ıkınmayla beraber kişide basur, makat çatlağı ve anal hematom gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Kabızlık tıp dilinde konstipasyon olarak ifade edilir bu az ve sert dışkılama anlamını taşımaktadır.

Kabızlık sorunu yaş, cinsiyet gözetmeksizin her insanın maruz kalabileceği bir durumdur. Bebek, çocuk ve kilolu insanlar en sık karşılaşılan kesimdir. Bunun dışında hamile kadınlarda da çoğunlukla rastlanmaktadır.

kabizlik-neden-olur-nasil-gecer

Kabızlık Nedenleri

Bu sorunun oluşumunda ki en bilindik ve önemli etken sebepler kişilerin beslenme ve dışkılama ihtiyaçlarının yanlış ve düzensiz olmasıdır. Tüm oluşum nedenlerini sırasıyla açıklamak gerekirse;

Lif ve posa içermeyen yiyeceklerin bol tüketilmesi
Üstte ele aldığımız gibi kabızlık sorununun en sık karşılaşılma sebebi düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlığıdır. Yeterli lif ve posa içermeyen gıdaların tüketilmesi doğrultusunda kabızlık problemi kaçınılmaz bir sorundur. Lif içermekte olan gıdaların bağırsaklar tarafından emilmesi doğrultusunda dışkılama kolay ve yumuşak olmaktadır. Lif içeren gıdaların başında sebzeler gelmektedir, dolayısıyla bol sebze tüketen kişiler de kabızlık olma olasılığı neredeyse yoktur. Fakat et ve süt gibi hayvansal besinlerin çok fazla tüketilmesi bu gıdaların lif değerlerinin düşük olmasından dolayı dışkıyı sertleştirmesi söz konusudur.

Yetersiz Su Tüketimi
Su tüketiminin sağlık yönünden oldukça önemli bir yönü bulunmaktadır. Bu durum kabız olan kişiler için de oldukça önem arz etmektedir. Kalın bağırsağın susuz kalması doğrultusunda kabızlık problemi ortaya çıkar. Dolayısıyla bir insanın günde 2-3 litre civarında su tüketmesi gerekmektedir.

Tuvalet İhtiyacının Ertelenmesi
Gerek hijyen takıntısı olan gerekse üşengeç insanların yaptıkları yanlış davranışlardan biri de dışkılama ihtiyacının ertelenmesidir. Kişilerin dışkılama ihtiyacı geldiğinde vakit kaybetmeden yapması gerekmektedir. Dışkılama 1-2 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmeli. Dışkılama sırasında kesinlikle ıkınılmamalıdır. Tuvalette fazla vakit geçirmek ve ıkınmak az önce yazımızın başında da dile getirdiğimiz makat hastalıklarına yol açmaktadır.

Stresten Uzak Durun
Stresin bir çok sorun ve hastalığa yol açtığı bilinmektedir. Stres kabızlık vakasında da etkin bir sebeptir. İnsanların stres yapması durumunda bağırsakların çalışmaları yavaşlamakta ve dışkının sertleşmesine neden olmaktadır. Aynı şey stresten ya da değişik psikolojik sorunlardan dolayı depresyon ilaçları kullanan kişiler için de geçerlidir. Bu ilaçların yan etkileri kabızlık sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

Fazla kiloları verin
Fazla kilosu mevcut olan kişilerde de sıkça kabızlık problemi görülmektedir. Karın tabanları zayıflayan insanlarda kabızlık vakası oldukça sık şekilde görülen bir sorundur.

İlaç kullanımı
Her hangi bir rahatsızlık için sürekli kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri bu sorunla karşılaşılmasına olanak tanımaktadır.

Gebelik
Hamile kadınların hormonlarında değişiklikler meydana gelmesinden dolayı kabızlık sorunu da görülebilmektedir. Daha çok aş eren anne adaylarının düzensiz olarak canlarının her istediğini yemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Hareketsizlik
Üst kısımda sıraladığımız sebepler kadar ciddiyet arz eden bir sebep olmasa dahi hareketsizlik sonucunda da kabızlık meydana gelebilir. Bu yüzden günlük olarak küçük yürüyüşler ve egzersizler yapılması hem kabızlığı engellemek için avantajlı olabileceği gibi sağlık yönünde de olumlu yönde etkilemektedir.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Üst sırada kabızlığın oluşum sebeplerini sırasıyla anlattık. Bu sebeplere harfiyen uyulduğu taktirde kabızlık problemiyle kolay kolay karşılaşılmayacaktır. Bu sebeplerin dışında incir veya kayısı kurusu ile bol derecede lif ve posa içeren gıdalar tüketebilirsiniz. Ayrıca kepekli ekmek tüketilebileceği gibi , kepeğin kendisini süt, çorba ya da yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Böylece kabızlığın üstesinden gelebilirsiniz.

Lif ve posa kaynakları

Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, yulaf gevreği, arpa, kuru erik, armut ve narenciye (portakal, greyfurt..) nektari, şeftali, elma, muz, kayısı, çilek, böğürtlen, kiraz, ananas, sarı veya yeşil mercimek, fasulye, nohut, brokoli, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak, patates, şalgam, pancar, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, salatalık, soğan.

https://www.basurklinigi.com/kabizlik-nedenleri/
http://www.hemoroit.info/kabizlik-neden-olur-nasil-gecer/
https://www.makatcatlagi.net/kabizlik-nedir-neden-olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir