Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

      Yorum yok Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kaş dökülmesi çoğunlukla aşağıda ki sebeplerden dolayı meydana gelen bir sorundur.

– Kaşkıran (aslında gerçek ismi saçkırandır fakat toplumda kaş bölgesinde meydana geldiğinden kaşkıran olarakta ifade edilmektedir.)
– Bilinçsiz kaş almak veya aldırmak.
– Kaş yolma tiki.

kaş dökülmesi nasıl önlenir

Kaşkıran (saçkıran)

Toplumda bir çok kişide meydana gelen bir sorundur. Genetik olabilen bir problemdir. Fakat ailesinde hiç bu sorunla karşılaşmamış olan kişilerde de görülür. Sebebi net olarak bilinmese dahi, genel anlamda stres, üzüntü ve depresif durumlarda görüldüğüne kanaat getirilmiştir.

Saçkıran, vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin yine bilinmeyen nedenlerden dolayı kendi kendine savaş açması durumunda ortaya çıkar. Tek bir nokta da ya da bölgesel olarak saç dökülmelerine sebep olur.

Aynı dökülmeler kaş, sakal veya bıyıklarda da meydana gelebilir. Saçta dökülmeye maruz kalan yerler bozuk para büyüklüğündedir. Saçkıran vakasıyla karşı karşıya kalan kişilere sarımsak tedavisi önerilir ve çoğu zaman başarılı olmuştur. Fakat 3-5 ay sonra tedaviye herhangi bir yanıt alınamıyorsa boşa vakit geçirmek yersizdir.

Diğer bir tedavi yöntemi ise Squarik Asit Di Butil Ester yani SADBE maddesidir. Saçkıran tedavisinde %95 oranında başarı sağlar. SADBE çok pahalı bir maddedir ve temini zor olabilir. Fakat ülkemizde saç ürünleri geliştiren Hair Pharma firması tarafından SADBE isminde bir ürün geliştirilmiştir ve yıllardır satışta bulunmaktadır.

Bu ürün kullanımı sonucunda büyük ihtimalle eski saç, kaş, sakal ve bıyıklarınıza kavuşacaksınızdır. Fakat öncelikle saçkırana yol açan stres, mutsuzluk ve üzüntü gibi durumlardan da kurtulmak esas kuraldır.

Kaş Alma ve Aldırma

Kadınlar güzelliklerine ve bakımlarına çok fazla önem verdiklerinden belli zamanlarda kaşlarını almakta veya aldırmaktadırlar. Fakat bu kaş alma işlemi her ne kadar doğal bir şey olarak görülsede aslında ciddiyet gerektirir.

Bilinçsiz kişiler tarafından rasgele yapılan alımlar doğrultusunda kaşlar bir süre sonra küserek hiç çıkmayabilirler. Kaş küsmesi doğrultusunda meydana gelen dökülmelerde ne yazık ki kaşlar tekrar çıkmamaktadır. Bu durumda yapılması gereken iki çözüm yöntemi vardır.

Birinci çözüm kontur yani dövme, ikincisi ise kaş ekimi yaptırmaktır. Fakat dövme diğer kişiler tarafından çok dikkat eder ve kişilerin dikkati sürekli kaşlarınızda olur. Dolayısıyla doğal bir yöntem olmadığı gibi fazla rahatsız edici olabilmektedir.

Uzmanlar bu konuda ikinci yöntem olan kaş ekimini tavsiye etmektedir. Çünkü kaş ekimi, enseden alınan kıl köklerinin ekimi ile yapılmaktadır. Dolayısıyla kaşlar uzama göstermekte ve gerçek kaş gibi doğal durmaktadır.

Bilmeyen bir kişi sohbet mesafesinden bile kaşların doğal olup olmadığını anlayamaz. Kaş ekimi sonrasında tekrar kaş alma ve aldırma işlemi yapıldığı taktirde yine aynı sonuçla karşılaşılabilir.

Kaş ekimi de ciddiyet ve uzmanlık gerektiren bir iş olduğundan dolayı özenli bir şekilde yapılan araştırmalar sonucunda doğru bir merkeze ve uzmana yaptırılmalıdır.

Kaş Yolma / Çekme Tiki

Psikolojik olarak sıkıntı içerisinde olan, bazı stresli insanlar bu durum içerisinde farkında olmadan veya kendilerine hakim olamadıklarından dolayı saç, kaş veya benzeri kıllı bölgelerinden kıl çekmektedirler.

Bu bir tiktir ve tıbbi ismi Trikotillomani olarak ifade edilir. Bu durumdan dolayı yolunan kaşlarda tıpkı kaş aldırma işleminde olduğu gibi küserek, bir daha çıkmamaya maruz kalabilirler. Trikotillomani sorunuyla karşı karşıya olan kişiler bu durumu çok fazla abartmamalı ve derhal bırakmalıdır.

Eğer bırakamıyorsa bir uzman destek almalıdır. Kaş dökülmesi meydana geldiyse maalesef yapılacak çözümler üst kısımda belirtilen şekilde olmalıdır.

kaynak:
https://www.kasdokulmesi.com/kas-dokulmesi-nasil-onlenir/
https://www.sacproblemleri.net/kas-dokulmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir