Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

      Yorum yok Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kaş dökülmesi problemi günümüzde 100 kişiden 1’inde meydana gelen ve kişisel bakımına çok önem vermeyen kişilerce fazla ciddiye alınmayan bir sorundur. Kaş dökülmesinin tıp literatüründe ki ismi kaş madorozisidir. Kaşların doğuştan az ve ince olmasını değil, normal olan bir kaşın ani ve beklenmedik bir anda azalması ile dökülmesini ifade eder. Kaşlarda dökülme nedeniyle ilişkili olarak geçici ya da kalıcı bir sorun olabilmektedir.

kas-dokulmesi

Kaş Dökülmesi Nedenleri

Kaş dökülmesi problemine çözüm bulabilmek için, öncelikle sebep olan faktör tespit edilmeli ve çözülmelidir. Aşağıda sıralayacak olduğumuz faktörler, kaş dökülmesinin meydana gelmesinde rol oynayan en sık sebeplerdir.

Kaş Makyajı ve Fazla Kaş Aldırma
Kaş dökülmesinin meydana gelmesinde ki en yaygın sebep aşırı derecede kaş alma ya da kaş aldırma işlemidir. Bunun dışında aşırı şekilde kal kalemi, boyası ya da tozları gibi malzemelerin kullanılması da zarar vermektedir.

Güzel ve bakımlı olmak tabi ki güzeldir. Fakat dikkatli olunmalıdır. Burada ki bilinmesi gereken nokta, kaş aldırmanın abartılması sonucunda kaşlarda dökülme olacağıdır. Dolayısıyla çok ihtiyaç olmadığı sürece kaş aldırılmamalı, kalem ya da benzeri bir boyayla makyaj yaparken fazla bastırmak kaçınılmalıdır.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme
Kaş aldırmanın dışında karşılaşılan ikinci sebep ise, kötü ve düzensiz beslenmektir. Yiyeceklerde bulunan besin öğelerini alamayan insanlarda saç, kal ve benzeri kıl büyümesi maalesef yeterli olmamaktadır. Protein, vitamin ve mineral eksikliği yalnızca kaş değil, saç, sakal veya vücutta ki tüm bulunan kıllarda dökülme olmasına yol açabilir. Sülfür de kaşlar için oldukça önemli bir mineraldir. Yeterince alınamadığı taktirde ise kaş dökülmesi meydana gelir.

Tiroid Yetmezliği (Hipotiroidi)
Saç ve kaş dökülmelerinde yaygın olan sebeplerden biri de tiroid yetmezliğidir. Tiroid yetmezliğinin ilk belirtileri kronik yorgunluk, kabızlık, kilo alma, kuru cilt ve genel zayıflıktır. Kaş dökülmesi sorunu çoğunlukla sonradan ortaya çıkmaktadır. Tiroid yetmezliği endokrin sistemi hastalıkları veya dengesizliklerinden biridir. Bunların dışında lupus eritematozus ve vitiligo hastalığı da kaşlarda dökülme olmasına sebep olabilmektedir.

Atopik Dermatit
Atopik dermatit bir nevi egzamadır. Bu tarz cilt hastalıklarından dolayı kaşlarda dökülmeler olabilir. Ayrıca bu sorun ortaya çıktığında kaşıntılı kızarıklıklarda meydana gelir. Eğer göz etrafında bulunan deriyi etkilerse iltihaplanma, şişkinlik ve kaş dökülmesi görülür. Özellikle ciddi hassas olanlarda kozmetik ürün kullanımıyla daha da kötüleşmektedir.

Kemoterapi
Ülkemizde ve dünya da bir çok kanser hastası bulunmaktadır. Bir çok kanser hastası tedavi için kemoterapi görmektedir. Bu tedaviyi gören kişilerin saçlarında, kaşlarında ve benzeri kıllı bölgelerinde dökülmeler meydana gelmektedir. Fakat tedavi bitiminde bu dökülme durarak, dökülen kıllar tekrar geri çıkmaktadır.

Saçkıran
İsmi her ne kadar saçkıran olsa dahi, kaş, bıyık, sakal veya vücudun benzeri kıllı bölgelerinde dökülmelerin ortaya çıkmasında rol oynayan sorundur. Bağışıklık sisteminin kendine düzenlediği saldırıdan dolayı ortadan çıkar. Tedavisi sarımsak ya da sadbe ismi verilen ilaç sayesinde mümkün olabilmektedir. Fakat ilk olarak saçkırana sebep olan faktör tespit edilerek yok edilmelidir.

Çarpma ve yaralanma
Kaşınızı bir yere çarpmanızın sonucunday aralandıysanız ya da dikiş atıldıysa burada kaşlar dökülerek çıkmayabilirler.

İlaçlar
Bazı antidepresan veya tansiyon ilaçları kişilerin kaşlarının dökülmesine sebep olabilmektedir. Eğer ilaçlardan dolayı böyle bir sorunla karşılaştığınızı düşünüyorsanız doktoranıza başvurarak yardım isteyebilirsiniz.

Mantar Enfeksiyonları, Bitler
kafa ve kaş bölgesinde meydana gelen mantar ya da benzeri durumlar saç, bıyık, kaş veya sakal dökülmelerine sebep olabilmektedir.

Kaş Dökülmesi Tedavisi

Tedavisi için öcelikle etken olan sebebin bulunarak ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha sonrasında bir dermatologa başvurarak yardım istenebilir.

Kaş Ekimi

Doktorun önerdiği yöntemler doğrultusunda da hala kaşlar çıkmıyorsa kaş ekimi yaptırılabilir.

http://www.kasdokulmesi.com/kas-dokulmesi-neden-olur
https://www.sacproblemleri.net/kas-dokulmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir