Kıl Dönmesi Neden Olur

      Yorum yok Kıl Dönmesi Neden Olur

Pilonidal Sinus, yani kıl dönmesi olarak tabir edilmekte olan bir hastalıktır. 16-40 yaşları arasında erkeklerde görülme olasılığı daha sıktır. Kıl dönmesi daha çok kuyruk sokumunda görülürken koltuk altı, göbek ve kasık bölgesinde de görülebilmektedir.

Kıl Dönmesi Neden Olur?
intergluteal sulkus yani iki kalçanın arasında ki oluk şeklinde bulunan bölgeye sırt ve baştan dökülmekte olan kıl, tüy ve cilt döküntüsü gibi yabancı maddelerin sürtünmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Düşen cisimlerin sürtünme sonucunda adeta bir vida faaliyeti göstererek derinin altına girmesi ve bu bölgede ağaç köküne benzer yollar oluşturmasıyla görülmektedir. Bakteriler bu delinmiş olan bölgelerden giriş yaparak iltihap olmasına sebebiyet verir. Bu iltihaplar kan ve pis koku içerikli akıntılara neden olmaktadır. İltihap oluşmasına olanak tanıyan bu delik tıkandığı taktirde de apse meydana gelmektedir.

Kıl Dönmesi Önlenebilir mi?
Özellikle işi gereği ofiste veya arabada uzun süre oturarak vakit geçiren kişiler oturma pozisyonlarıyla engel olabilirler. Kıl dönmesi daha çok bu tarz insanların rahat oturmaları ve sürtünmeleriyle meydana gelmektedir. Uzun süre oturan kişiler bir müddet dik oturduktan sonra bel ağrısı ve yorgunluk hissettiklerinden bir süre sonra rahat bir pozisyon alarak yayılmayı ve bu şekilde dinlenmeyi tercih ederler. Yayılarak oturma pozisyonunda yukarıdan düşen kıl ve tüylerin kuyruk sokumunda deliklere neden olmamaları için tuvalet ihtiyaçlarını yaptıktan sonra bu yabancı cisimlerin uzaklaşmasını sağlayacak şekilde temizlenmeleri önlem olabilir.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlığın geçmesi için bitkisel karışım ya da ilaç yoktur. Çünkü bu gibi şeylerle geçmesi imkansızdır. Tek çaresi cerrahi bir yöntemdir. Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi kıl dönmesinde de insanlar bu hastalığının olduğunu söylemeye ve muayene olmaya utanırlar. Fakat bu gibi durumlarda hasta ve doktor arasında namahrem bir durum yoktur. Sağlığınız için bir uzmana muayene olmak kaçınılmazdır. Aksi taktirde hem ağrı sızıdan kurtulamazken hem de akıntılara maruz kalmanın yanı sıra daha büyük sorunlara yol açabilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı
Kıl dönmesi ameliyatında yapılacak olan işlem cilt altına girmiş olan kıl yumağını çıkarmaktır. Tabi bu işlem etrafını saran kapsülle birlikte alınması ile olmalıdır. Kapsülle birlikte alınmadığında hastalığın tekrarlaması %45 ihtimalindedir. Ameliyatsız bir şekilde ilaç, bitkisel karışım veya benzeri bir yöntem ile tedavisi mümkün olmayıp, yapıldığı söylenen yöntemler bilimsel değildir.

Mikro Sinüsektomi Yöntemini Öneriyoruz
Kıl dönmesi için bir çok farklı ameliyat seçeneği söz konusu olsada genel cerrahi uzmanlarımız çok ilerleme göstermemiş olan hastalar için mikro sinüsektomi yöntemini uygulamaktadırlar. Bu yöntem 5 dakika kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Rahatsızlık 2cm kadar bir alan içerisinde söz konusuysa bu 2cmlik alan uyuşturulur ve 1,5-2cm alanda yapılan kesi işlemi ile kıllar ve kapsül çıkarılır. Kesilen kısım kendi emilimi olan estetik dikiş ile kapatıldıktan sonra kişi 15-20 dk kadar dinlendikten sonra günlük hayatına devam edebilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Yöntemi Uygulanan Ameliyat Videosu

Kıl dönmesi şikayeti olan ziyaretçilerimiz idea klinik bakırköy şubesini arayarak randevu alabilir ve tedavi olabilirler.

SGK mensubuysanız ücretsiz muayene avantajından yararlanarak, tedavinizi %50 indirimli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

http://www.ideaklinikbakirkoy.com/kil-donmesi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir