Kıl Dönmesi Nedir, Nasıl Oluşur, Kimlerde Olur?

Tıpta pilonidal sinüs ya da pilonidal kist ismi verilen rahatsızlıktır. Çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesindekı meydana gelmektedir. İnsan vücudunda gözle görülemeyecek kadar küçük ter bezi delikleri bulunmaktadır ve bu yabancı cisimler bir yol açarak bu deliklerden cilt altına giriş sağlarlar. Kıl, tüy, elbise tozu ya da cilt döküntüsü gibi yabancı maddelerin tümü bir yumak halini alırlar.

kil-donmesi

O kadar yumuşak gözüken kıl ve tüyler nasıl olur ki cilt altına girer diye düşünüyorsunuzdur. Bir saç telinin ucu çok sivri özelliktedir. Dolayısıyla cilde giriş yapacak fonsiyona sahiptir.

Uzun süre masa başı ya da araç kullanmak için oturan kişiler bir süre sonra yorulduklarını hissederek dinlenmek ve rahatlamak için sürtünme yoluyla yayılırlar. Bu sırada kuyruk sokumu çevresinde bulunan kıl ve tüyler gerçekleşen sürtünme ile cilt altına girmeye başlarlar.

Kıl Dönmesi Kimlerde Olur?
Pilonidal sinüs her ne kadar cinsiyet ayırt etmese dahi daha çok 15-35 yaş aralığında ki erkeklerde görülmektedir. 40 yaşından sonra derinin de kalınlaşma göstermesiyle seyrek olarak rastlanılan bir problemdir. İlk önceleri herhangi bir şekilde farkedilmeyen bu rahatsızlık, vücut tarafından farkedilen yumağın etrafını sardığı kapsülün patlamasıyla birlikte şikayetlere yol açmaktadır.

Bu kapsülün patlamasının ardından tekrar tahrip edilmesi amacıyla vücut tarafından salgılanan sıvı çıkacak bir yol bulamadığından dolayı enfeksiyon sonucu irin dolu apse meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu apse akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi diğer şikayetleri de beraberinde getirmektedir. Hastalığın farkedildiği andan itibaren muayene ve tedavi olunması gerekmektedir. Aksi taktirde ilerleme gösterebilen rahatsızlık daha farklı şikayetlere maruz bırakmaktadır.

Her ne kadar hastalık çoğunlukla kuyruk sokumunda oluşsada, göbek deliği, yüz veya koltuk altı gibi bölgelerde de karşılaşılmaktadır. Kıl dönmesi tedavisinin maalesef bir çok kaynakta bitkisel karışım ya da ilaçla yapıldığı söylense de cilt altında bulunan yabancı maddelerin bu yollarla tahrip olması mümkün olmamakta, ameliyat olunması gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir ?
Pilonidal sinüs rahatsızlığını önlemenin temel yolu temizlikten geçmektedir. Kişisel temizliğe ve kuyruk sokumu temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Bölgenin temiz olması gerektiği gibi iç çamaşırlarında temiz olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu bölgenin kuru olmasına da dikkat edilmelidir.

Kıl Dönmesi Nedenleri
Fazla kılın mevcut olduğu vücutlarda kıl dönmesi meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Kuyruk sokumu bölgesine düşerek biriken kılların bu alanda birikmesini önleyebilmek için sık olarak duş alınmalıdır. Ayrıca duş sonrasında bölgeyi komple kurulamak ihmal edilmemelidir.

Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi işi icabı sürekli olarak masa başında oturan veya araç süren kişilerde çok sık görülmektedir. Çünkü bu kişiler bir müddet sonra yorulduklarını hissettiklerinden yayılma ihtiyacı duyarlar. Bu yayılma esnasında meydana gelen sürtünmeden kaynaklı kıllar cilt altına giriş yapmaktadırlar.

Fazla kilolar nasıl ki bir çok sağlık sorununa yol açıyorsa, aynı şey kıl dönmesi hastalığı için de geçerlidir. Aşırı kilolar yüzünden hareketsiz kalan insanların kuyruk sokumu bölgelerine fazla ağırlığın binmesinden dolayı pilonidal sinüs meydana gelme olasılığı da çok yükselmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin daha çok terlemesi de yin bu riski oldukça artırmaktadır. Terleyen deri yumuşama gösterdiğinden dolayı kılların deri altına yürümesi gayet kolay olur.

Tercih edilen dar giyim tarzı da kişinin hem az önce de bahsettiğimiz gibi kuyruk sokumu bölgesinin terlemesine neden olmakta hem de dar giyimler yabancı maddelerin vücutta daha hızlı ilerlemesine neden olabilmektedir. Terlemeden dolayı yumuşayanderi büyük oranda risk taşıyabilmektedir.

Kıl dönmesi her ne kadar doğuştan gelen bir rahatsızlık olsa da bulaşıcıda değildir. Fakat bazı insanların cilt ya da kıl tipi pilonidal sinüs oluşumuna yatkın olmaktadır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Pilonidal kist ameliyatı sonrasında rahatsızlık tekrarlamaz diye bir kâide yoktur. Ameliyat sonrası uzmanlar tarafından verilecek olan tavsiyelere dikkatli bir şekilde uyulmalıdır. Pilonidal sinüs ameliyatı ve sonrasında yapılması ve uyulması gerekenleri aşağı da listeleyeceğinz.

Klasik pilonidal sinüs ameliyatı 20-60 dakika kadar sürebilmektedir.
Ameliyat sonrasında hastane de kalmak gerekebilir.
Ameliyat sonrasında ev ortamında en az 2 hafta istirahat etmek gerekebilir.
Ameliyat edilen bölgede akıntı ya da ağrı olabilir.
Bölgenin temiz tutulması, temiz iç çamaşırı tercih edilmesi ve sık sık duş alınması gerekmektedir.
Bölgenin terli veya nemli kalması önlenmelidir.
Ameliyat olundu diye tekrar meydana gelmez diye birşey söz konusu değildir.
Önemsenmediği taktirde rahatsızlık nüksedebilir.

Günümüzde teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler ile pilonidal kist için mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmakta ve yalnızca 3-5 dakika kadar kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Üstelik üstte ki dezavantajların hiç biri yaşanmamaktadır.

Kaynak:
https://www.kildonmesi.com.tr
https://www.hangidoktorbakar.com/kil-donmesi
https://www.bulogren.com/kil-donmesi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir