Klimanın Zararları Nelerdir

      Yorum yok Klimanın Zararları Nelerdir

Bir çok insan evinde ya da iş yerinde doğalgaz ya da benzeri araçlar yerine hem ısınmak hem de serinlemek için klima tercih etmektedir. Özellikle yaz aylarında klima kullanımı ciddi anlamda artış göstermektedir. Bir çok insan zararlı olduğunu veya hasta yaptığını düşündüğünden dolayı klimayı kullanmayı tercih etmezken, bir çok insan serinlemek adına ne olursa olsun demektedir.

klimanin-zararlari-nelerdir

Klimanın zararları var mıdır? Varsa nelerdir?

Klima kullanımında tabi ki dikkat edilmesi gereken bir çok faktör vardır. İnsan vücudu, doğası gereği ani hava değişimlerine karşı oldukça hassastır ve bununla birlikte vücut ısılarının ani olarak değil yavaş yavaş değişmesi gerekir. Klimanın çok yakınında durmak oldukça tehlike arz eder. Sıcak havalarda ısınmış olan vücut klima yakınında çok hızlı bir şekilde soğuduğundan nezleye yakalanmaya sebep olmaktadır.

Terli olan insan vücudunda ise derinin gözeneklerinin çok daha fazla açık olması ile dışarıdan gelebilecek her tür etkiye açık hale gelmektedir. Klimanın verdiği soğukluk vücutla temas haline geçtiğinde ise az önce bahsettiğimiz gibi ani ısı değişikliklerine neden olabilmektedir.

Klima sistemlerinin çalışma mantığı dışarıdan aldığı havayı soğutarak bulunduğu ortama vermesidir. Bu hava sirkülasyonu esnasında dışarıda bulunan toz, toprak, egzoz ve kimyasal gazlar ile benzer bir çok mikrop ve pisliği de klima kendi içine çekmektedir. Bu kirli hava klimanın filtresinde biriktiğinden temizlenmediği taktirde bu zararlı hava ve gazları da bulunulan ortama çekmektedir. Dolayısıyla kişilerin serinlemek için kullandıkları klima iç hastalıkları ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Klimanın Zararları Nasıl Azaltılır?

– Klimanın çok yakınında durulmamalıdır.
– Klimalar mekanın tüm noktalarını gören ve her yere fayda sağlayacak bölgeye kurulmalıdır.
– Banka, sınıf ya da hastane gibi ortamlarda insanların oturdukları ya da çalıştıkları alanların üstüne kurulmamalıdır.
– Terli olunduğu sırada klima yakınında oturulmamalı.

Klimanın çalışma mantığından bahsetmiştik. Klima içeride ki nemli havayı çekerek ortamın kurumasına ve oksijen azalmasına neden olmaktadır. Oksijenin azalmasıyla beraber belli bir oranda neme ihtiyacı olan insanların boğaz ve burnunun kurumasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı klimanın çalıştığı ortamda bir kap su bulundurmak fayda sağlamaktadır.

Ayrıca klimanın uzun süre çalıştığı ortamların belli zaman aralıklarında havalandırılmasında da yarar vardır.
http://www.tedavihaberleri.com/klimanin-zararlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir