Kondilom (Makat Siğili) Nedir, Neden ve Nasıl Olur ?

Kondiloma aküminata ve HPV (human papilloma virüs) olarakta bilinmekte olan makat siğili, aynı zaman da wart olarakta isimlendirilmektedir. Ayrtıca bulaşarak yerleştiği bölgeye göre de ismi değişmektedir. Makat bölgesinde meydana gelen cinsine anal kondilom ismi verilirken, ellerde meydana gelene verruko vulgaris, ayak altlarındakine verruko plantaris ismi verilmektedir.

makat-sigili-neden-olur-nasil-gecer

Kondilom bulaşıcı mıdır ?
Kondilom bulaşıcıdır. Oluşumuna virüs sebep olduğu için virüs temas edilen herkese bulaşarak kondilomun meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kişi kendi vücudunda da farklı yerlere bulaştırabilmektedir. Bölgesine göre değişiklik gösteren toplamda 70 civarı virüs çeşidi bulunmaktadır.

Cinsel İlişkiyle Bulaşır mı?
Makat bölgesi ve genital bölgeye cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Amal kondilomlar homoseksüel ilişki yaşayan insanlarda çok daha sık görülmektedir. Fakat yalnızca cinsel ilişki ile bulaşır diye bir kâide yoktur. Kondilomu olan birinin sizden önce oturmuş olduğu klozet aracılığıyla bulaşabilmektedir. Bunun yanın sıra kondilomu olan biriyle yapılacak tokalaşma esnasında dahi bulaşıcı özellik gösterebilmektedir.

Kondilom Nasıl Engellenir ?
Hijyene çok dikkat edilmesi gerektiği gibi cinsel ilişki esnasında da prezervatif kullanılması gerekmektedir. Partnerde kondilom veya şüphesi varsa ilişkiye ara verilmesinde fayda vardır.

Makat Siğili Teşhisi Nasıl Konur ?
Doktorun yapacağı göz muayenesi, kondilom teşhisini koymak için yeterli olabilmektedir. Kişiler makat bölgesinde bu hastalığa benzediğini düşündüğünü tüm şüpheli durumlar için vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalıdır. Başka insanlara bulaşmaması ve kişi de çoğalmaması adına çok önem arz etmektedir.

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır ?
İlaçla tedavi; İlaç kullanılarak yapılacak olan kondilom tedavisinde, siğillerin yakılması amaçlanmaktadır. Fakat siğilleri yakmak amaçlanırken etrafında ki ciltte gereksiz yere yakılabilmektedir. Bunun dışında makat dışında ki siğiller yakılabilir fakat makat içindekiler yakılamamaktadır.

Krioterapi (dondurarak kondilom tedavisi ) ;
-40-60 dereceye ulaşabilen gaz kullanılarakkondilomların yok edilmesi amaçlanmaktadır. Son derece kolay ve pratik bir yöntemdir. Makat içerisinde uygulanmasının zorluğu ve yaralanmanın gereğinden çok fazla derin olma olasılığı bulunmaktadır.

Elektrokoterle Buharlaştırarak Kondilom Tedavisi
İnce ucu bulunan ve koter ismi verilen alet yardımıyla mevcut kondilomların tümü yakılarak yok edilebilmektedir.

Kondilom tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler
Makat bölgesinde mevcut bulunan kondilomların tedavisi yapılsa dahi nüksetme olasılığı bulunmaktadır. bu sebepten dolayı hasta 1 yıl boyunca takip edilmelidir.

Bu aşamada yapılması gereken şunlardır.
Hasta tedavisinin ardından 1 ay sonra tekrar muayeneye çağırılır. Eğer tekrarlama söz konusuysa tekrar tedavi edilerek yiner 1 ay sonrasına muayene tarihi verilir. Geldiğinde kondilom bulunmazsa 2 ay sonra çağırılır. Tekrar kondilom yoksa 3 ay sonra çağırılır. Bu şekilde 1 yıl doldurulur. 1 yıl boyunca herhangi bir tekrarlama olmadıysa, artık risk taşımamaktadır.

https://www.basurklinigi.com/makat-sigili-kondilom-tedavisi/
https://www.ideaklinik.com.tr/makat-sigili-kondilom/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir