Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Makat çatlağı, basur’dan sonra en sık görülen ikinci makat hastalığıdır. Tıp dilinde Anal fissür, halk arasında makat yırtılması, makatta çatlak gibi isimlerle tabir edilmektedir. Her iki cinsiyette de meydana geldiği görülse de, en fazla kadınlarda karşılaşılır. Bebeklerde ve çocuklarda da sık bir şekilde meydana gelmektedir. Anüste meydana gelen bir çizik ile kişide acı, ağrı ve yanma hissedilir. Aynı zamanda dışkılama sonrasında kullanılan tuvalet kağıdında da kanama görülebilmektedir.

İlk meydana geldiği 15-20 günlük zaman içerisinde muayene olunursa, ilaç kullanımıyla tedavisi mümkün olabilmektedir. İlgilenilmediği taktirde kronikleşmiş anal fissür halini almaktadır.

anal-fissur

MAKAT ÇATLAĞI SEBEPLERİ NELERDİR?

Makatta yırtık oluşmasında rol oynayan sebepleri sıralamak gerekirse.

Kabızlık
Makatta çatlak rahatsızlığının oluşumunda ki en sık görülen temel sebebi kabızlıktır. Hemoroid hastalığı da kabızlıktan dolayı ortaya çıkar. Fakat anal fissür biraz daha farklıdır, çünkü çok acı ve ağrı veren bir rahatsızlık denilebilir. Kabızlık tek başına neden olmamakta, beraberinde ıkınmakta tetikleyici rol oynamaktadır. Kabızlık giderilmesi gereken bir problem olup, aksi taktir de makat hastalıklarına yol açan bir faktördür. Posa ve lif yönünden zengin olan gıdaların tüketilmesiyle kabızlık önlenebilir. Ayrıca tuvalet beğenmeme ve bu sebepten dolayı dışkılamayı erteleme gibi nedenlerde kabızlık oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Meyve, sebze, kepek ve kepek ekmeği, incir, kayısı kurusu gibi gıdalar tüketilerek kabız problemine çözüm bulunması gerekmektedir.

Kronik İshal
Günde 10-15 kez , sert ve hızlı bir şekilde dışkılamaya maruz bırakan ishal olunması sebep olabilmektedir.

Ters ilişki
Çok sık olarak görülen bir durum olmasada çiftlerin ters ilişki yaşaması doğrultusunda bu problem ile karşılaşmaları mümkün olabilmektedir.

Kalitesiz tuvalet kağıdı
Kalitesiz tuvalet kağıtlarının bastırılarak kullanılması anüs bölgesinde çizik meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Çok sık karşılaşılan bir sebep değildir.

Nasıl Beslenilmeli?

Az önce de bahsettiğimiz gibi anal fissürün meydana gelmesinde rol oynayan en büyük sebep kabızlıktır. Kabızlığın giderilemsi için posa ve lifli gıdaların bolca tüketilmesinin yanı sıra, tuvalet alışkanlığının edinilmesi, ertelenmemesi ve geldiğinde direk yapılması gerekmektedir. Ayrıca bolca su tüketilmesinde de fayda vardır.

Makat Çatlağı Belirtileri

Anal fissür herhangi belirti ile kendini hissettirmeden ani olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Fakat oluştuktan sonra kişide yaşattığı şikayetler şu şekilde sıralanabilir.

– Makatta Acı
– Makatta Kaşıntı
– Makatta Kanama
– Makatta Meme
– Makatta Daralma

Kaynak;
https://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-sebepleri
http://www.ideakliniksisli.com/makat-catlagi-nedir/
https://www.basurklinigi.com/makat-catlagi-anal-fissur/
http://www.ideaklinikkadikoy.com/makat-catlagi-anal-fissur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir