Makat Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

      Yorum yok Makat Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

İnsanoğlu, vücudunun tüm her yerinde ya da çeşitli nedenlerden dolayı bazı bölgelerinde kaşıntı sorunu ile karşılaşabilmektedir. Burun, kulak, koltuk, altı ya da göbek gibi bölgelerde sıkça meydana gelen kaşıntı problemi her ne kadar komik gibi dursa da makat bölgesininde belli başlı sıkıntılarından biridir. Az önce de belirtildiği üzere bazen gelip geçici sebeplerden kaynaklanan kaşıntılar meydana gelirken, bazı kaşıntılar süreklilik sağlamaktadır.

makatta-kasinti

Makat kaşıntısı şikayeti, bir çok sebepten dolayı ortayan çıkan bir sorundur. Örneğin makat bölgesinde meydana gelen bir hastalığın belirtisi olabilir. Kıl dönmesi, basur ve makat çatlağı bu hastalıklara örnek olabilir. Fakat makat kaşıntısının en çok karşılaşılanı anal dermatit yani mayasıl problemi olabilmektedir.

Anal dermatit çeşitli sebeplerle karşılaşılan bir kaşıntı sorunudur. Bu soruna yol açan nedenler aşağıda ki gibidir;

Temizliğe dikkat etmemek
Makat bölgesi zaten mikrobik bir bölgedir, bir de insanların önemsememes ve temizliğine dikkat etmemesi ile birlikte kaşıntı durumuna maruz kalınabilir. Dışkılama sonrasında mutlaka duru su ile temizlenip, kaliteli tuvalet kağıdıyla çok bastırmadan dikkatli bir şekilde kurulanmalıdır.

Aşırı hijyenik olmak
Temizliğe dikkat edilmediği gibi tam aksine bazı insanlar da hijyene aşırı özen göstermekte ve makat bölgelerini sabun, şampuan, ıslak mendil ya da benzeri kimyasallarla bastırarak ve sık sık temizlemektedir. Aşırı şiddet gösterilerek temizlenen makat bölgesinde ki koruyucu tabakanın tahrip olması kaşıntılara yol açmaktadır.

Nemli iç çamaşı mutlaka değiştirilmeli
Terleme veya dışkılama sonrasında yıkanan makat kaliteli bir tuvalet kağıdıyla mutlaka kurutulmalıdır. Terli ya da ıslak kalan makat maalesef kaşıntılara neden olmaktadır. Eğer ıslaklık farkedilirse iç çamaşırı mutlaka değiştirilmeli. O imkan yoksa çamaşır ile makat arasına geçici olarak kağıt havlu ya da tuvalet kağıdı gibi araçlar konulmalıdır.

Bol giyim tercih edilmelidir
Özellikle günümüzde dar pantolon, tayt gibi giyimler oldukça moda halindedir. Fakat sıcak mevsimlerde bu tarz dar giyim tercihleri maalesef bölgenin havasız kalmasına ve dolayısıyla tahriş olarak kaşıntılara yol açmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bol ve terletmeyecek tarzda giyimlerin tercih edilmesi oldukça avantaj sağlamaktadır.

Aşırı kiloları vermelisiniz
Aşırı kilosu olan insanların makat kasları birbirine çok yakın olduğundan dolayı sıcak havalarda temas halinde olduğunda havasız kalabildiğinden kaşıntılardan dolayı muzdarip olunabilmektedir.

Makat kaşıntısı ile ilgili inceleyebileceğiniz benzer kaynaklar;

https://www.makatcatlagi.net/makat-kasintisi
https://www.basurklinigi.com/makatta-kasinti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir