Menopoz Cinsel İsteği Azaltır mı?

      Yorum yok Menopoz Cinsel İsteği Azaltır mı?

Menopoz dönemine girmiş olan kadınların artık cinsel ilişkiye girmesi yanlış bir yaklaşımmış gibi görüldüğünden, kişilerde psikolojik olarak cinselliğin bittiği söz konusu olabilir.

Bu süreç içerisinde olan kişinin yumurtalıklarında azalma ve tükenme söz konusu olduğundan estrojen ismi veren kadınlık hormonlarında azalma meydana gelmektedir. Ortaya çıkan bu değişimler doğrultusunda insanların cinsel hayatı da değişimlere uğrar ve bu olası ve beklenen bir durumdur.

Doğurmuş, çocuğunu büyütmüş ve artık bu gibi işleri bitirerek menopoza girmiş olan kadınların hamile kalma gibi tedirginlikleri olmadığından, yalnızca cinsel arzularını tatmin etmek için cinsellik yaşayabilirler. Bu durumuna genellikle ikinci balayı olarak yaklaşılabilir.

Bu süreç içerisinde ki kadınların bu tarz ilişkilerden uzak durmasının nedeni vajinal kuruma, ilişki sırasında acı ve klitorisin isminde ki heyecan verme yeteneğinin kaybolması gibi tedavisi mümkün olabilen nedenlerle meydana gelmektedir.

Hormon eksikliği yüzünden ortaya çıkan isteksizliğin sebebi, psikolojik ve sosyal sebeblerden olabilir.

Menopoz Döneminde Cinsel İstek Azalır mı? Biter mi?

Cinsel hayatı gayet normal olan kadınlarda, erkeklerde de olduğu gibi belli bir yaş itibariyle hormonlarda azalma gözlemlenir ve dolayısıyla cinsel isteksizlik oluşması beklenen bir durumdur. Bu istek kişiden kişiye değişiklikler ve farklılıklar gösterebilir.

Çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanmasıyla cinsel yaşam devam ettirilebilir. Cinsel yaşamın menopoz süresinde bitmediği bilinmesi gereklidir. Tabi doğal olarak 30 yaşında ki bir insanla 55 yaşında ki bir insanın cinsel yaşamlarının ve arzularının eşit derecede olmayacağı bilinmeli ve akıldan çıkarılmamalıdır.

Menopoz tedavisi için kullanılan ilaçlar ile yöntemler cinsel sorunlara çözüm olur mu ?
Menopoz süresinde kadınların maruz kaldıkları sıcak basmaları, uykusuzluk, depresyon ve diğer sık yaşanılan şikayetler de cinsel arzu yönünden oldukça önemlidir. Dolayısıyla bunun için menopoz tedavisinde androjen hormonu eklenmelidir. Bu hormonu içeren tabletler piyasada mevcut bulunmaktadır.

Kadınlar menopozda neden ilişkiden kaçar? Menopozda cinsel ilişki sırasında ağrı duyulabilir mi?
Meydana gelen çeşitli hormon eksiklikleri nedeniyle cinsel isteksizlik halinde psikolojik ve sosyal nedenlerde de etkilenmektedir. Menopoz ile birlikte ortaya çıkan organik değişimle vücutta gittikçe estrojen azalması gösterir.

Bu da genital bölge de kuruluk olmasına neden olur. Ortaya çıkan bu kuruluk, ilişki sırasında kişiye oldukça acı ve ağrı verir. Estrojen hormonunun eksikliğinden genital bölge de enfeksiyonlara oldukça duyarlı bir hale gelmektedir. Bununla birlikte cinsel ilişki sırasında zevk yerine sadece acı ve ağrı hisseden kadın, cinsel ilişkiye karşı önyargı ile bakmaya başlar ve uzaklaşır.

Fakat ağızdan alınmakta olan ilaçlar sayesinde ve lokal olarak kullanılan krem ve fitiller bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Menopoz ve andropoz döneminde, kadınların ve erkeklerin cinsel beklentileri değişiyor mu?
Kadınlar bu dönem içerisinde çok daha fazla ilgi beklemektelerdir. Erkekler için ise cinsellik tatmin ve orgazm odaklıdır. Kadınlar eşleriyle güzel bir akşam yemeği yiyerek ondan romantik sözler duymasıyla tatmin olabilir. Cinsel olarak tatmin olmasalar dahi, oluşturulacak bu romantik ortam kadınları oldukça mutlu etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir