Nasır Belirtileri ve Tedavisi

      Yorum yok Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Nasır, meydana geldiği bölgede ki cilt renginden daha sarı ve kalın bir tabakaya sahiptir. Kabarık bir şekilde gözlemlenir. Ayak parmaklarının arasında meydana gelen nasır ise genellikle yumuşak kıvamdır. Nasır gün sonunda ağrıya sebep olur, basınca maruz kaldığında ise rahatsızlık oluşumuna yol açar. Kronik vakalarda rahatsızlık artarak şiddetli olduğunda nasırın etrafında ki deri kızarır ve hareketsizlik halinde bile çok ağırır

nasir-5632-e1426683383929

Nasırların belirtileri kişiden kişiye ya da nasırın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genellikle ayakta oluşan siğillerle karıştırılabilir. Siğiller boyut olarak daha küçüktür ve basınç sonucunda ağrı yapar. Derinin üst tabakası kazındığı zaman siyah noktacıklar halinde siğilin kökü ortaya çıkmaktadır.

Nasır her ne kadar kişiye bazı zamanlar ızdırap olsa da, genellikle tehlikesizdir. Fakat asıl ciddi sorun olan “hiperkeratoz” ismi verilen ve derinin avuç içerisinde ve tabanda herhangi bir neden olmadan kalınlaşması ile yayılması durumudur. Bu sorun için vakit kaybetmeden doktora muayene olunmalıdır. Nasırın ise tek tehlikesi tedavisi ve alımı sırasında kullanılmakta olan aletlerin steril olmaması sonucunda iltihaplanmasıdır. Şeker hastaları bu konuda çok ciddi bir şekilde dikkatli olmalı ve önem göstermelidir. Ayak bölgesinde ki kan dolaşımı zayıf olduğundan, enfeksiyon gayet kolay ve basit bir şekilde kangren oluşumuna yol açabilir. Bu yüzden nasırlarını mutlaka bir doktora göstermelidir.

Anlaşıldığı üzere nasırın belirtileri cildin sarı renk alması, kalınlaşması ve kabarması denilebilir.

Nasır Tedavisi
Nasır rastgele kişiler tarafından ya da hasta tarafından değil, uzman doktorlar tarafından alınması gereken bir sorundur. Nasırın herhangi bir kan dolaşımı ya da sinir uçları yoktur, yani semptomatik bir tedavidir. Doğru, uygun ve steril aletler kullanıldığında herhangi bir sorun çıkmayacağı gibi acı da hissedilmeyebilir.

Nasır’ı oluşturan sebep daha önce ki konumuzda da belirttiğimiz gibi ayakkabıdır. Nasırın oluşmaması veya çile çektirmemesi için uzmanlar ayakkabı tarzının değiştirilmesini ve ayağa büyük gelen ayakkabıların giyilmemesini tavsiye etmektedir. Ayaklarınız için ayak nemlendiricisi kullanabilir, böylece sürtünme oluşumunu indirgeyebilirsiniz.

https://www.hangidoktorbakar.com/nasir
https://www.nasirtedavi.com/nasir-tedavisi-video/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir