Saç Biti Tedavisi

      Yorum yok Saç Biti Tedavisi

Saç biti tüm yaştan ve cinsiyetten insanlara bulaşabilen fakat çoğunlukla çocukların müzdarip olduğu bir saç problemidir. Baş bitleri insanların saçlarına yerleşirler ve hayatlarını burada kafa derisinden kan emerek sürdürürler. Genellikle yaz aylarında artış gösteren saç biti temizliği günümüzde eski yıllara göre daha kolay yapılabilen bir sorundur.

sac-biti-nasil-temizlenir

Saç Biti Neden Olur ve Niçin Bulaşır?

Bit toplumda çok kötü bir şey olarak görülmektedir. Hatta bitin bulaştığı kişilere bir çok kişi tarafından küçük düşürücü şekilde bakılarak “bitlenmiş” tavırı alınmaktadır. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü toplumda ki bit pis ve bakımsız insanlara bulaşır düşüncesi son derece yanlış bir bilgidir.

Bit temiz veya kirli insan ayırt etmeksizin fırsatını bulduğu anda tüm herkese bulaşabilen bir faktördür. Bu şekilde davranmak bitin bulaştığı kişinin psikolojisini bozabilecek düşüncelerdir.

pedikap

Bitin bulaşması için tek etken faktör bitlenmiş olan biriyle temas haline geçmektir. Bit kanatsız bir hayvandır. Uçamaz ve zıplayamaz. Dolayısıyla ya bitlenen kişiyle ya da kullandığı eşyalarla temas halinde bulunmayla kolayca geçebilmektedir. Okul döneminde ki çocuklar çok fazla görülme sebebi de birbirleriyle yakın ve temas halinde olmalarıdır.

Saç bitinin en çok bilinen belirtisi tabi ki kafada yoğun bir şekilde görülen şiddetli kaşıntılardır. Aşırı kaşıntılar sonucunda kafa derisinde yaralar ve kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bit tespit edildiği zaman vakit geçirmeden tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Edilmediği taktirde az önce de bahsedildiği gibi kafada yaralar meydana getirebilir ve bunun yanı sıra çevredeki tüm herkese bulaşma riski taşımaktadır.

Saç Biti Nasıl Temizlenir, Saçtaki Bit ve Sirke Nasıl Tedavi Edilir

Saç biti ve sirkelerin tespitini yaptıysanız tedavi etmek için de gecikmemeniz gerekmektedir.

– Bunun için ilk olarak eczaneden bir bit ilacı temin edilmelidir.

– İlacın içerisinden çıkan prospektüsü doğru bir şekilde uyguladığınız taktirde bitleri pratik bir şekilde yok edebilirsiniz. Fakat yanlış uygulama söz konusu olursa maalesef bitlerin yok edemez veya tekrar oluşmasına neden olursunuz.

– Bit ilacının kullanılması için önce saçın temiz ve kuru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. İlacın içerisinden çıkan sprey kuru saça uygulanmalıdır. Ve kuru saçın spreyle komple ıslatıldığından emin olunmalıdır.

– Bit ilaçları ile baş bitlerini yok edebilirsiniz fakat sirkeleri maalesef yok edemezsiniz. Sirkeleri yok edebilmek için bit tarağı ve bit şampuanı kullanmalısınız. Bu 3 ürünü de tek set halinde barındıran ve tüm eczanelerde bulunan PEDİKAP ürününü kullanabilirsiniz.

– Spreyi saça uyguladıktan sonra en az 15 dakika başınızda bekletmelisiniz. Hatta geceden uygulayacağınız spreyi sabaha kadar bekletebilirsiniz. Yeterli süre beklettiğinizden emin olduğunuz zaman saçınızı durulayın ve bit şampuanı ile köpürtün. Saçınızda şampuanı 3-4 dakika kadar beklettikten sonra tekrar durulayın. Saçınızı tam olarak kurutmadan havluyla yalnızca ıslaklığını alın ve bit tarağı ile özenle tarayın. Saçınızı değişik şekillerde her yöne doğru taramanız daha derin ve doğru temizliği gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

– Tedavinin kalıcı çözüm üretebilmesi adına 7-10 gün’de bir aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Bit ve sirke tedavisinde zeytinyağı kullanılması da oldukça başarılı bir yöntemdir. Saçlarınızı zeytinyağı ile güzelce ovarak streç film ile sarabilir ve böylece bir gece bekletebilirsiniz. Bu sürenin ardından saçınızı şampuan ile güzelce yıkayarak sirkeli su ile durulayabilirsiniz.

Bit yalnızca saçlarda görülen bir problem değildir. Vücudun diğer kıl bulunan bıyık, sakal, koltuk altı gibi alanlarında da bulunabilir. Bu sebepten dolayı dikkatlice kontrol edilmeli ve bu bölgelerde mevcutsa temizliği yapılmalıdır.

Bit ve sirke temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Bitin bulaşma olasılığı olan tüm aile bireyleri, yakın arkadaşlar ya da aynı evin paylaşıldığı ev arkadaşları da kendilerini kontrol etmeli. Ortak kullanılan koltuk, tarak, şapka, yastık veya yorgan gibi eşyaların temizliğini yapmalılar.

Küçük boyutlarda olan eşyalar su içerisinde kaynatılmalı. Büyük olanlar ise hava almayacağı şekilde bir poşedin içine konularak ağızları bağlanmalıdır.

http://www.sacbititedavisi.com
http://www.hairpharma.com/pedikap
http://www.pedikap.com/sac-biti-nasil-temizlenir/
http://www.sacproblemleri.net/sac-biti-temizligi-nasil-yapilir
http://www.sacbiti.net
http://www.tedavihaberleri.com/bit-ilaci-sac-doker-mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir