Saç Ekimi Sonrası İltihaplanma Nasıl Önlenir?

Saç ekimi işleminde eken ve ektiren için en çok tereddüt yaşanılan konu ekilen köklerin mikrop kapması ve bu doğrultuda ekilen köklerin ölmesidir. Bu oldukça mantıklı ve hak verilen bir konudur. Çünkü hem eken, hem de ektiren için oldukça zor bir durumdur. Ektiren için ise aynı zahmeti bir kere daha yaşamak tam bir sıkıntıdır.

Saç ekiminde kafa derisi iyi şekilde kanlandığından dolayı herhangi bir iltihap kapma olasılığı düşük olsa da, yine de önemsenmeli ve ciddiye alınmalıdır.

sac-ekimi-sonrasi-yikama

Saç ekiminde iltihaplanma olursa kökler ölür mü ?

Bu sorunun cevabı evettir. Fakat devamı vardır. İltihap köklere kadar ulaşırsa ölür. Geniş bir alana dağılarak iptihaplanma olursa tüm kökler ölebilir. Fakat sivilce gibi tek bir follikülde ise, sadece o follikül ölür. Sivilce çok sayıda ise, güve yeniği görünümü meydana gelebilir.

Ekim yapılan alan ve ekim için kök alınan alanda yüzlerce hatta binlerce noktadan cilt yara alır ve böylece mikropların girebileceği binlerce delik meydana gelir.

Baş derisinin iyi derecede kanlanması nedeniyle buralardan mikrobun giriş yapması ve yayılması çok sık karşılaşılan bir durum değildir, yani zordur. Fakat kesinlikle olmaz denilemez, gelebilir ve geldiğinde sonuç felaket olabilir. Dolayısıyla ekim işlemi süresince steriliteye yüksek derecede önem verilmeli, ekim sonrası temizlik yaparken mikrop kapmamasına dikkat edilmelidir.

Saç ekimi sonrası mikro kapması nasıl önlenir ?

Saç ekimi sonrasında herhangi bir mikrop kapmamak adına önlem için genel olarak antibiyotik önerilir. Bu kısmi olarak koruma sağlasa dahi, mutlak manada koruma sağlayamaz. Daha etkili ve başarılı bir önlem için mikrop ölüdürücü ve zararsız nemlendirici özellikleri olan solusyon ve yine aynı özellikleri taşıyan şampuan kulanımı tercih edilmelidir.

Çoğunlukla kadınlarda sürekli bulunan ve nemlendirici olarak kullandıkları losyonlar sürülür. 10-15 dakika sonra ise nemlendirici şampuan ile yıkanır ve yıkama önerilir. Nemlendirmek için cilt nemlendirici değil de bu amaçla geliştirilmiş olan ve daha iyi nemlendirme özelliği bulunan jellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Üstelik bu jellerin mikrop öldürücü yetkileride bulunmaktadır. Normal nemlendiricilerin hem mikropları öldürme gibi bir başarısı yoktur hem de mikropların üremesi için gerekli ortamı hazırlamaktadır.

http://www.postop.com.tr
http://www.postop.com.tr/sac-ekimi-sonrasi-iltihaplanma/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir