Saçkıran Neden Olur ?

      Yorum yok Saçkıran Neden Olur ?

Tıpta alopesi areata olarak tabir edilmekte olan saçkıran, çoğunlukla madeni para büyüklüğünde, tek bir yerde ya da dağınık olarak meydana gelebilen, saç köklerini etkileyen ve bununla birlikte saç dökülmelerinin meydana gelmesine olanak tanıyan bir hastalıktır.

Saçkıran rahatsızlığının çeşitleri bulunmaktadır ve seyrekte olsa vücutta bulunan tüm kıllar ile saçların dökülmesine sebep olabilmektedir. Çoğunlukla oluşum sebeplerine bakıldığı zaman saçkıran, bağışıklık sisteminden dolayı oluşan bir hastalıktır. İnsanların vücuduna dışarıdan gelebilecek olan tüm tehditlere karşı koruma sağlayabilmek adına bağışlık sistemi görev yapmaktadır. Fakat bazı durumlardan dolayı vücut bazen kendisine karşı saldırıya geçebilmektedir. Bağışıklık sisteminin bu kendi kalesine karşı yapmış olduğu saldırılar dolayısıyla meydana gelen hastalıklara otoimmün hastalıklar ismi verilmektedir. Saçkıran rahatsızlığı da bunlardan biridir.

Erkek veya kadın diye ayırt etmemekte, çocuklarda çok sık karşılaşılmakta olan bir hastalıktır. Saçkıran sorunundan dolayı muayene olan kişilerin çoğunun 10’lu yaşlarda ki gençlerin kapsadığını söyleyebiliriz. Ayrıca ismi saçkıran olarak bilinse de bu hastalık kaş, kirpik, sakal gibi alanlarda da görülebilmektedir. Neredeyse tüm insanların başına gelebilecek olan bu rahatsızlık ailesel yatkınlığı olan kişilerde bir nebze daha fazla risk taşımaktadır. Kalıtsal olabilen fakat bulaşıcı olmayan bir sorundur.

Saçkıranın Nedenleri

Yazımızın başlarında saçkıranın bağışıklık sisteminin kendi kendine düzenlediği saldırıdan dolayı meydana geldiğinden bahsetmiştik. Fakat bağışıklık sisteminin neden böyle bir saldırıyı meydana getirmiş olduğuna yönelik herhangi bir net bilgi yoktur. Bu konuda ki araştırmalar sürmektedir. Saçkıranın meydana gelmesinde ki diğer belirlenen sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Genler; Sorunun meydana gelmesinde ailesel yatkınlık olabilmektedir. Bu kişilerde görülen virüs, stres ya da çevresel faktörler gibi sorunlar saçkıran hastalığını tetikleyen unsurlar olabilmektedir. Ailesinde saçkıran sorunuyla daha önce karşılaşmış olan kişiler de bu hastalığa sahip olma olasılığı biraz daha ffazladır.

Bağışıklık sistemi Yazımızın başından bu yana sık olarak dile getirdiğimiz bağışıklık sistemi saçkıran oluşumuna yol açabilen bir faktördür. Bağışıklık sisteminin gerçekleştirdiği saldırıdan olumsuz yönde etkilenen saç kökleri küçülerek saç üretiminin yavaşlamasına neden olur. Kök hücreler saç köklerini saldırıdan etkilenmemiş olan hücrelerle destekleyerek, yeni saçların çıkmasını sağlamaktadır.

Stres Üzüntü, stres ve depresyon gibi mutsuzluk ve sıkıntı yaratan durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir. Saçkıranın çoğunlukla duygusal travma ve stresli dönem sonunda oluşması bundan dolayıdır. Güçsüz düşen bağışıklık sistemi karşısında stres, saçkıran için tetikleyicidir. Buna sınav döneminde ki çocuklar ile boşanma döneminde olan kişiler örnek gösterebilir.

Saçkırandan Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saçkırandan dolayı dökülme gösteren saçların yerini yenisinin alıp almayacağı tüm hastalar tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun cevabı maalesef net değildir. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Dökülen saçların yerini yenisi alabilir fakat bu saçkıranın nüksetmeyeceğini ifade etmemektedir. Saçlar ne zaman dökülür, ne zaman tekrar çıkar, dökülme ne kadar sürer gibi çok merak edilmekte olan soruların cevabı ne yazık ki net değildir.

Bazı saçkıran hastalarının saçı tamamen dökülmüş olsa da hepsinin tekrar yerine gelebildiği görülmektedir. Bazı durumlarda ise maalesef saçlar tekrar çıkmamaktadır.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Hayatı boyunca sadece bir kez saçkıran sorunuyla karşılaşmış ve bir saçları tekrar çıktıktan sonra bir daha asla karşılaşmamış kişiler bulunmaktadır. Bazı hastalar ise yıllar boyunca bu sorunla mücadele etmek durumunda kalmaktadır. Hastalığın nüksedip nüksetmeyeceği ya da tekrarlama sıklığı tamamen kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Bazı kişilerin saçlarında oluşan bu sorunun ardından çıkan saçlar beyaz renkte çıkmaktadır. Ve yavaş yavaş tekrar saçın orjinal rengini alır. Bazı hastalarda ise ilk etapta saçların orjinal renkte çıktığı görülmektedir. Bu hastalık kişiden kişiye farklılık gösteren ve önceden ne olacağına yönelik birşey söylemenin zor olduğu rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığının tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar saçların tekrar çıkmasına yönelik çözümler üreterek, sunmaktadır. Fakat hastalığı maalesef tamamen ortadan kaldırarak yeniden tekrarlamasını engellemek gibi bir üstünlük sağlayamamaktadır.

Sinir, stres, depresyon ve üzüntü gibi duygusal durumlardan uzak durulmalı. Herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Moral ve motive oldukça yüksek tutularak hastalığın tedavisine yönelik olumlu hareketlerde bulunulmalıdır. Bu süreç içerisinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaksa şapka, bandana gibi apartlardan faydalınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir