Sakal Ekimi

      Yorum yok Sakal Ekimi

Kadınlar güzel ve bakımlı olmak için her gün ya da çeşitli zamanlarda makyaj yaparlar. Böylece kendilerini daha fazla özgüvende hissederler. Sakalda erkekler için tam bu anlamı taşır. Bazı erkekler inançlarından dolayı, bazıları ise daha tarz durduğunu düşündüklerinden çeşitli şekillerde sakal ve bıyık bırakabilirler.

Özellikle modelli olan sakallar erkeği hem bakımlı gösterdiği gibi aynı zamanda da karakteristik bir özellik katmaktadır.

Fakat bazı insanlar köse olabildiği gibi bazıları ise gerek genetik sebeplerden, gerekse yara, yanık gibi izlerden dolayı yarım olarak tabir edilen sakala sahiplerdir. Bu nedenle sakal bırakamamakta ya da istedikleri modeli verememektedirler.

Bu gibi durumlarda yardıma sakal ekimi yetişmektedir.

Bu yazımızda sakal ekimi ile ilgili merak edilen tüm konular ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır.

SAKAL EKİMİ KİMLERE UYGULANIR?
Uzmanlar daha çok 21 yaş üstü insanlara uygulanmaktadır. Çünkü bu yaştan önce sakal gelişimi devam edebilmektedir. Sakal ekimi kesin bir şekilde karar vermiş kişilere yapılmalıdır. Aşağıda ki faktörlerin söz konusu olduğu kişilere uygulanabilir.

– Köselik
– Yara veya yanık izi
– Sakalkıran ya da herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen dökülmelere
– Sivilce izine
– Kıl çekme tiki olup, belli bir bölgede kılların küsmesine sebep olunduğunda
– Şekil değişikliği yapma
– Seyreklik söz konusuysa

SAKAL EKİMİ KAÇ YAŞINDA YAPTIRILIR?
Erkeklerde hormon değişimi kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bir durumdur. Ses değişimi, koltuk altı ve etek bölgesinde ki kıllanma, bıyık ve sakal çıkması her insanda farklı dönemde gerçekleşir. Hormon etkisi çoğunlukla 15-16’lı yaşlarda kendisini gösterir fakat bazı kişilerde 16-21 yaşları arasında bile gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla 21-22 yaşına kadar sakal çıkması söz konusu olmadıysa bu yaştan sonra çıkmayacağı kabul edilebilir ve ekim yaptırmaya karar verilebilir.

Eğer 22 yaşına ulaştıysanız ve kıllar çıkarak kalınlaşmadıysa aşağıda ki 2 madde akıllara gelebilir.

1- Hormon (testosteron veya di hidro testosteron) üretimi olmaması.
2- Kıl köklerinin hiç olmaması ya da yetersiz kalması.

Buradan anlaşıldığı üzere sakal ekimi yaşı için 22 yaşına kadar beklenilmeli, eğer hiç bir değişiklik yok ise ektirmeye karar verilmelidir.

SAKAL EKİMİ SONRASI
Sakal ektirmeyi düşünen kişilerin akıllarında ki sorulardan biri de sakal ekimi sonrası nasıl bir görünüm meydana geleceği ve nelerle karşılaşılacağıdır.

Sakal ektiren kişilerin ekim sonrasında yüzlerinde 1-2 hafta pembemsi bir görüntü meydana gelir. Bunun sebebi ekim sırasında kullanılan iğnenin batırıldığı bölgeden çıkan kan pıhtısıdır. Fakat kılların alındığı bölgede herhangi bir iz görülmez. Sakal ya da bıyık ekimi yapılan yer 24-48 sonra yıkanabilir ve yıkandığında oluşan pıhtılarda temizlenir.

Pıhtılar uzaklaştığında ekilmiş olan sakal kişi tarafından görülür bir hal alır.

SAKAL EKİMİ YAPTIRAN NE ZAMAN TIRAŞ OLABİLİR?
Ekim yapılan tarihi takiben 12. günün sonrasında traş olunabilir. 2. haftadan sonra ise ekilen sakal ya da bıyığın bir kısmı veya hepsi şok dökülme ismi verilen ani bir dökülme yaşayabilir. Bu dökülme söz konusu olduktan 4-8 ay sonra sakallar tekrar çıkmaktadır. Kıl köklerinde ki kalite artışı 2 yıla kadar devam eder.

SAKAL EKİMİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Ekilen kıllar yüzde emanet gibi durduklarından dolayı kesinlikle sakal ekimi yapılan bölgeler sürtünmeye maruz kalmamalıdır.

Yatarken yüzüstü değil sırtüstü yatılmalıdır. Çünkü yüzüstü yatıldığında da sürtünme söz konusu olabilmektedir.

Yüzün görünmemesi için atkı ya da benzeri bir obje kullanılıyorsa sakalların takılmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse kullanılmamalıdır.

Sakal ekimi yapılan alana herhangi bir bandaj ya da pansuman uygulanmamalı. Çünkü bu malzemelere de kökler takılarak çıkabilmektedir.

http://www.sakalekimi.com
http://www.sakalekimi.com/nasil-yapilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir