Sakal ve Bıyık Ekimi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadınların bakımlı ve güzel görünebilmeleri için yaptıkları makyaj gibi erkeklerde bıyık ya da sakal bırakıp şekillendirerek bakım yapmaktadırlar. Erkeğin kimlik oluşumunda en önemli etken bıyık ve sakaldır. Bu özelliklerin olmadığı kişiler kendilerini oldukça kötü hissederek, ciddi anlamda sosyal sorun yaşayabilmektedirler. Bıyığın hiç olmaması, seyrek olması, herhangi bir bölgede çıkmaması ya da yara veya yanık gibi sebeplerden dolayı çıkmaması gibi saçkıran rahatsızlığından dolayı dökülebilmesi de söz konusu olmaktadır. Bu gibi ayrıntılar estetik olarak görüntü bozukluğu yaratabildiği gibi, kişileride olumsuz etkileyebilmektedir.

sakal-ve-biyik-ekimi-icin-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bıyık Ekimi Gerektiren Durumlar
– Köselik ; Bıyığı ve sakalı hiç olmayan kişilere
– Seyreklik ; Sakalı bıyığı olsa da seyrek olarak çıkan kişilere
– İz üzerine ; Yara, yanık, ameliyat gibi yerlerde kalan izlerin üzerine
– Saçkıran sorunundan dolayı dökülme meydana gelen alanlara
– Bir tarafın diğer tarafa göre şekil bozukluğu olması

Gibi durumların söz konusu olması halinde, sakal ve bıyık ekimi yapılarak kişi hem görsel olarak kendini hoş görmekte, hem de sosyal anlamda yaşadığı psikolojik çöküntü düzelme gösterebilmektedir.

Bıyık Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Kötü görünümünü iyiye çevirmek için bıyık ya da sakal ekimi yaptıran kişinin ekiminin kötü yapılması halinde kişi mutlu olmak yerine daha da fazla pişmanlık hissedebilmektedir. Bu sebepten dolayı bıyık ya da sakal ekimi yaptırılacak olan merkez ve doktora sorulması gereken sorular bulunmaktadır. Ekimi yapacak olan kişiden bu soruların cevapları tatmin edici bir şekilde alınmalı, alınmadığı taktirde ise yaptırılmamalıdır.

– Sakal ekimi yapabilmek için, sakalların mümkünse boyun alanında ki gereksiz alanlardan alınması gerekmektedir. Sakal ve bıyık kıllarının yapısı aynıdır.
– Köklerin tümü tek tek ekilmelidir. 2-3 kök içeren greft halinde ekilmesi, kişinin tıraş olduğunda cildinde çirkin görünüme sebebiyet verecek demet şeklinde bıyık görünümü olmaktadır.
– Köklerin ekim açıları 25-30 derece olmalıdır. Bu açıdan daha dik bir şekilde ekilen bıyıklar tabir-i caizse çalı gibi görüneceği gibi kişi bıyıklarını uzattığında bıyıkları direk olarak karşıya doğru çıkacaktır.
– Ekim asla ve asla kanal açılarak yapılmamalıdır. Kanal açmak için kullanılan aletler 2-2,5mm kesiklerin oluşmasına neden olur ve bunlar cilt üzerinde çukurların meydana gelmesine neden olur. Kişi bıyıklarını kestiği taktirde bu oluşan çukurlar çok kötü bir görünüme sahip olacaktır. Ekim 0.6mm’lik kesici derecede olmayan delici iğneler kullanılarak yapılmalıdır. Bu şekilde yapılmış olan sakal ve bıyık ekimlerinde kişi jiletle tıraş olsa dahi, cilt üzerinde herhangi bir çukurluk görünmemektedir.
– Ekimin yalnızca doktor tarafından yapılması en önemli faktörlerden biridir. Çünkü çoğu kurumda ki doktorlar ekimleri yanlarında ki yardımcı personellerine yaptırmaktadır.
– Kişinin boyun ya da ensesinden alınmış olan kökler bekletilmeden ekilmelidir. Kılların uzun süre bekletilmesi oksijensiz kalmasına ve dolayısıyla köklerin ölmesine yol açmaktadır.

Bıyık ve sakal ekimi yaptıracak olan kişiler bu ayrıntılara dikkat eden ve uzman bir sakal, bıyık ekim merkezi seçtikleri taktirde herhangi bir problem yaşamamaktadırlar. Aynı zaman da ektirdikleri sakal ya da bıyık doğala çok yakın bir görünüme sahip olmaktadır.

Sakal ve bıyık ekimi yaptırabileceğiniz merkezlerin web siteleri;

http://www.biyikekimi.com
http://www.sakalekimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir