Sivilce Neden Olur?

      Yorum yok Sivilce Neden Olur?

Sivilce, daha çok ergenlik döneminde ki gençlerin başının belası bir durumdur. Sivilcelerin meydana gelmesi üç ana başlıkta incelenebilir.

  • Cilt yağının fazla üretimi
  • Ölü deri hücrelerinin dökülmesi
  • Bakteri birikimi

sivilce

Cilt üzerindse ki gözeneklerin ölü deri, yağ ve kir ile tıkanması sonucunda sivilce meydana gelmektedir. Gözeneklerin yapısında bulunan yağ bezleri, “sebum” ismi verilmekte olan ve cilde kayganlık özelliğini veren ve kayganlığı koruyan bir yağ üretirler.

Yağ bezleri çoğunlukla sebum’u normal bir oranda üretsede, ergenlik döneminde vücudun gelişme hızına bağlı olarak hormonlar daha fazla cilt yağı üretebilirler. Bu yağ üretiminin artması ve ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkaması ile beraber, bakteriler gözeneklerin içerisinde kalmaktadır. Sonuç olarak bu da kızarıklık ve şişkinlik oluşmasına yani sivilcenin meydana gelmesini sağlar. Gözeneğin hangi şekilde tıkandığı ile ilişkili olarak siyah uçlu, beyaz uçlu ve kis şeklinde de sivilce tipleri meydana gelebilmektedir.

Sivilcelerin başlıca sebeplerini sıralamaya çalıştık. Yazımızın devamında ise sivilcelerin daha kötü bir faktör olması için sebepleri belirtelim.

Hormonlar: Akne meydana gelmesinde hormonların etkisi büyüktür fakat ergenlik döneminde ki hormonlarla ilgili yapılabilecek pek birşey yoktur. Hormonların artışı sebum ismi verilen maddenin üretimini artırmaktadır. Ergenlik döneminde ki gençler arasında sürekli olarak “mastürbasyon sivilce yapar” düşüncesi tamamen yanlıştır. Böyle bir bilimsel bilgi ve kanıt yoktur.

İlaçlar: Kullanılmakta olan bir çok ilaç sivilce oluşumunu tetiklemekte ve artırmaktadır. Androjen, lityum, aşırı dozda B12 ve kortikosteroid içeren ilaçlar sivilce oluşumuna yol açmaktadır. Eğer bu tarz ilaçlar kullanıyor ve sivilce problemi yaşıyorsanız doktorunuza başvurarak alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz. Fakat asla ve asla bu ilaç sivilce yapıyor düşüncesine kapılarak kendi kendinize ilaç kullanımını bırakmayın veya değiştirmeyin.

Beslenme: Sivilcelerin beslenme ile alakası olup olmadığı yönünde bir çok tartışma bulunmaktadır. Bazı doktorlar bu iki faktör arasında herhangi bir ilişki kuramazken, bazı doktorlar ise çeşitli yiyeceklerin tüketilmesinin azaltılması yönünde iddialarda bulunur. Bir çok kişi kuru yemiş, cips ve benzeri yağlı yiyecekler ile çikolatayı sivilce sebebi olarak kabul ederken, cilt uzmanları bu iddiayı netleştiren herhangi bir bilimsel yayının olmadığına dair düşünce içindelerdir. Bu tartışmalar günümüzde hala sürmektedir. Sivilcelerin meydana gelmesinde rol oynadığı iddia edilen gıdalar şu şekildedir;

  • Süt ve süt ürünleri
  • Dondurma
  • Krema
  • Fast food tipi hazır gıdalar
  • İnsülin direnci varsa, fazla karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler

Eğer bu gıdaların dışında farklı bir gıdanın sivilce oluşumuna yol açtığını düşünüyorsanız, bir süre tüketmeyi durdurarak cildinizde olabileek değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Diğer Yaygın Sivilce veya Akne Nedenleri

Yağ içeren nemlendiriciler, aşırı yağlı kozmetik ürünler
Güneş kremleri
Ağda
Makyaj malzemeleri (özellikle pudra vb kapatıcılar)
Adet öncesi (2 ila 7 gün öncesi)
Doğum kontrol hapları
Hamilelik
Vitamin eksikliği
Telefon, kask, gözlük, şapka, maske benzeri yüze baskı yapan obje, giysi vb.
Ailede akne sorunu olması
Sivilceleri cildi tahriş ederek , yanlış şekilde sıkmak
Güneş ışığı – güneşin sivilceleri kuruttuğu söylenir ama işin aslı başkadır; eğer aşırıya kaçılırsa zararlı güneş ışınları ve yüksek sıcaklık, sivilceleri daha da kötüleştirebilir.
Mevsim değişikliği
Yüksek nem oranı ve terleme
Stres, doğrudan bir sivilce nedeni değildir ama diğer nedenlerle bir araya gediğinde sivilceleri arttırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir