Vajinal Varis Nedir, Neden Olur?

      Yorum yok Vajinal Varis Nedir, Neden Olur?

İnsan vücudunda kan dolaşımını sağlayan ciddi bir uzunluğa sahip damarlar mevcuttur. Damar hastalıklarının meydana gelmesine engel olabilmek adına her insan dikkat etmelidir. Damarsal hastalıklar içerisinde ise en sık karşılaşılan rahatsızlık damar genişlemesi yani varistir.

Bu hastalık kirli kanı taşımakla görevli olan toplardamarların içerisinde ki kapakçıkların herhangi bir sebepten dolayı hasar görmesi ve fonksiyonlarını yitirmesi sonucunda meydana gelir.

Varis Bilindiği Gibi Yalnızca Bacaklarda Olmamaktadır
Genel anlamda varis hastalarının %90’ı bacaklarında görülen ağrı, kramp, kaşıntı veya benzer şikayetler ile cilt dışından farkedilebilir estetik görüntü çirkinliği ile doktora başvururlar. Fakat bu rahatsızlıklık yalnızca bacaklarda görülmemekte, genital varislerde meydana gelebilmektedir.

cinsel-estetik-genital-vajina-ameliyati

Vajinal (Vulvar) Varisler Nedir? Neden Olur?

Genital varislerin meydana gelmesinde rol oynayan sebep gebelik ve doğumdur. Vulvar varis ismi verilen bu durum, vajina dudaklarında meydana gelir. Göz ile farkedilen bir yapıda olup, hekim tarafından da rahat bir şekilde doppler gerektirmeden tanı konulabilmektedir.

Belirttiğimiz gibi vajina dudaklarında görülmekte olan vulvar varisler, tıpkı bacaklarda oluşan varislere benzerler. Ve bacaklarda ki varisler ile de ilişkileri bulunmaktadır. Bacaklarda başlayan toplardamarların genital bölgede de dalları mevcuttur. Dolayısıyla genital bölgede başgösteren damar genişlemesinin, bacaklarınızda da görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Genital Varis Nasıl Anlaşılır?

Bacaklarda meydana gelen varisler nasıl cilt dışından çıplak gözle bariz bir şekilde belli oluyorsa, vajinal varis te gözle görülür bir hal almaktadır. Özellikle genital varisler, vajina dışında yani dudaklarda meydana gelen bir rahatsızlık olduğundan dikkatle bakıldığında mor ve genişlemesi damarlar oldukça bariz bir şekilde dikkat çekmekte, kolayca görülmektedir.

Genital Kaşıntı Oluşmasına Yol Açar

Varisleri olan kişilere bakıldığında, en yoğun karşılaşılan şikayetin ağrı olduğu görülmektedir. Fakat kramp, sızlama, yanma gibi şikayetler de görülebilmektedir. Kaşıntı da varis şikayetlerinin içerisinde en sık görülenidir. Özellikle kişiyi bezdirici bir hale getirerek, olur olmadık her yer de kaşınarak rahatsız edebilir. Vajinal kaşıntının tek nedeni varis olmayıp, en önemli sebebi genital mantar olabilir. Bu konu da bir kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Çoğunlukla Hamilelik Döneminde Karşılaşılır

Hamilelik döneminde kadınlar bir çok rahatsızlığa maruz kalabilirler. Fakat bir çok hastalık doğum sonrasında kendi kendine kaybolabilmektedir. Varislerde en sık şekilde bu dönemde görülen bir rahatsızlıktır. Kadınların hormonal değişimlere uğramaları, bebeğin anne karnında vermiş olduğu baskı, alınan kilolar ve bacaklar ya da vajina dudaklarında meydana gelen basınç damarların genişlemesine yol açabilmektedir. Dolayısıyla fazla kilo sorunu varsa, sağlıklı ve organik yollarla verilmesi gerekmektedir.

Vajinal Varisler Normal Doğuma Engel Yaratır mı?

Anne adaylarının hamilelik döneminde karşılaştıkları vajinal varis vakıası korku oluşmasına sebep olmaktadır. Normal doğum yapacak gebelerde bu endişe ve korku çok fazla artış gösterir. Böyle bir durumda paniğe kapılmak ve endişe etmek yersizdir. Çünkü böyle bir durumda normal ya da sezaryen şeklinde doğum yapmak hiç bir problem yaratmayacaktır. Ayrıca hamile kadınlara da tedavi uygulanmadığı bilinmelidir.

Vajinal Varis Tedavisi

Bu tip varislerin kendi kendilerine iyileşmesi maalesef mümkün değil denilebilmektedir. Fakat tedavisi ameliyatsız yöntemlerle 10 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Ameliyat olmadan uygulanacak cerrahi yöntemlerle sağlığınıza kavuştuğunuz gibi herhangi bir istirahat ya da benzeri olumsuzlukta yaşamazsınız.

https://www.varistedavi.gen.tr/vajinal-varis-tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir