Varis Belirtileri Nelerdir?

      Yorum yok Varis Belirtileri Nelerdir?

Neredeyse tüm sağlık sorunları baş göstermeden önce belli başlı belirtiler söz konusu olmaktadır. Örneğin günlük hayatta fazlaca karşılaşılan baş ya da karın ağrıları genellikle alınan ağrı kesicilerle geçiştirilir. Fakat bu ağrıların sebebi belki de ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir ve kişiler farkına varmazlar.

Varis hastalığında da çeşitli belirtiler söz konusu olur. Fakat bazı insanlar belirti olmayacağı gibi varise maruz kalması durumunda bile şikayet olmayabilir. Fakat bir çok insan bu şikayetlerin verdiği yakınmalardan dolayı bıkar ve tedavi olmak ister.

Genişleme meydana geldiği için cilt üzerine taşan damarlar ilk belirti olabilir. Bunun dışında ağrı, sızlama, özellikle geceleri rahatsız edici derecede olan kramp ve kaşıntılar görülmektedir. Özellikle gün içinde bacaklarda ciddi anlamda ağırlık ve yorgunluk hissi görülmektedir.

Yorgunluk ve Ağırlık Hissi
Hasta özellikle ayakta çok kısa süre durduğu zaman bacaklarında ağırlık ve yorgunluk hissi meydana gelmektedir. Kişi hemen bir yere oturarak dinlenme isteği duyar. Gayet aktif bir şekilde güne başlayan kişi birden bire bastıran bir yorgunluk ile karşılaşır. Nerede olduğunun hiç bir önemi olmayıp bulduğu kaldırım, bank, koltuk veya sandalye gibi her yere oturmak istemektedir. Yalnız burada bilinmesi gereken esas konu her yorgunluğun sonucunda varis hastalığının olmadığıdır. Yorgunluk başka hastalıklarında sebep olduğu bir hastalık olabilmektedir.

Ağrı
Bacaklarda ciddi düzeyde ağrılar meydana gelmektedir. Gün içerisinde de var olan bu ağrılar daha çok geceleri hissedilir. Akşamları bacakları yukarıda tutma hissiyatı yaratır. Bacakların yukarıda tutulması ile ağrılar düzelir.

Şişlik
Genel anlamda ayak bileği ile baldırda şişlikler meydana gelir. Uzun zaman ayakta kalındığında görülür, sabah ise şişlikler söz konusu olmaz.

Kaşıntı
Bacaklarda göllenen kirli kan kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Sıklıkla ayak bileğinde oluşur.

Kramp
Diğer şikayetlerde olduğu gibi çok fazla ayakta kalındığında ortaya çıkan bir tür şikayettir. Özellikle geceleri uykudan uyandırabilecek şekilde ağrılı kramplar görünebilir.

Cilt Renginde Değişiklik
Tedbir alınmayan ve önemsenmeyen varislerde ilerleme meydana gelerek renk değişimi ve yaralar gözlemlenebilir.

Kanama
Çok ileri vakalarda ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur.

Uyuşukluk
Özellikle ayak parmaklarında ciddi şekilde uyuşmalar meydana gelebilir.

Varis Şikayetleri Ne Zaman Ortaya Çıkar?
– Varis şikayetleri daha çok günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkarak akşama doğru artış göstermektedir.
– Şikayetler daha çok diz altı bölgesinde meydana gelir.
– Akşamları evde istirahat edildiği sırada bacakların yukarıda tutulma ihtiyacı belirir.
– Bacaklar kalp seviyesinden yukarıda tutularak istirahat edilirse rahatlama gözlemlenir.
– Varis çorabı kullanıldığında şikayetlerde azalma olur.
– Sıcak ortam veya havaların varis şikayetlerini artırdığı gibi, soğuk ortam ve hava da iyi gelmektedir.
– Yürüyüş, spor, yüzme veya egzersizle azaldığı gibi sabit ve hareketsiz kalındığında şikayetler artış göstermektedir.

Varis İçin Ne Zaman Hangi Doktor ve Bölüme Gidilir?
Varisler 3 tipe ayrılır. Bunlara kılcal, orta ve büyük varis ismi verilmektedir. Kılcal varisler daha çok görüntü bozukluğuna sebebiyet veren varis türüdür yani pek fazla şikayeti yoktur. Kozmetik olarak görülen şikayet özellikle bayanları rahatsız edebilir. Doktora gidip gitmemek tamamen hastanın güzel görüntü istemesiyle orantılıdır. Eğer sizi bu görüntü oldukça rahatsız ediyor ise doktora başvurabilirsiniz.

Eğer cilt üzerinde çıkıntılar meydana geldiyse ve bir çok şikayete maruz kalıyorsanız doktora gitme vaktiniz gelmiş demektir. Çünkü siz artık orta veya büyük varislere sahip bir bireysiniz demektir. Varis hastalığının muayenesi ve tedavisi için kalp damar cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Varis Çorabı Şikayetleri Azaltmada İşe Yarıyor mu?
Bazı varis hastaları muayene olmak için maalesef aile hekimlerine ya da varis hakkında bilgisi olmayan farklı doktorlara gitme gereği duyarlar. Bu doktorlar varis konusunda yetersiz bilgiye sahip oldukları için varis çorabı reçete etmektedirler. Hasta da bu çorabı temin edip kullandığında varislerinin tamamen geçeceğini ümit eder ve başka bir önlem almaz.

Burada bilinmesi gerek en önemli faktör varis çoraplarının asla tedavi etme lüksüne sahip olmamasıdır. Bu çoraplar sadece şikayetlerin azalması yönünde kullanılması gereken araçlardır.

Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?
Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamakar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

1- Egzersiz Yapılmalı
Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı zaman ortaya çıkar. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek veya yüzmek gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak mümkün olabilmektedir.

2- Fazla Kilolar Verilmeli
Fazla kilolu insanların bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok sağlık sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır..

3- Doğru Ayakkabı Seçimi
Fazla yüksek topuklu ya da ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta rahat duran ve çok hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

4- Bacakları Yukarıda Tutarak İstirahat Etmek
Gün içinde akşama doğru artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hissini insanlar evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak suretiyle yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlamaktadır.

5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
Eğer ayakta fazla süre durdunuz ve yorulduysanız ya da şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekmektedir.

6- Bacak Bacak Üstüne Atmamak
Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği gibi varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

https://www.varistedavi.gen.tr/varis-tedavi-merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir