Varis Kanaması

      Yorum yok Varis Kanaması

Hastalığın tanımını yaptığımız konuda da belirttiğimiz gibi topladamarların genişlemesi, kıvrılması gibi şekil değiştirmesi sonucunda oluşmaktadır. Rahatsızlık bazen fazla ilerleme gösterdiğinden dolayı deriyi inceltebilir daha ileri gittiğinde patlama söz konusu olabilmektedir. Varis pis kanın ayakta birikmesiyle kaşıntılara sebep olabilmektedir. Fazla kaşımayla ya da bir yere çarpıldığında zedelenerek kanamaya yol açabilir.

Neden olur ?

Varis kanamaaları cilt altına ve cilt dışına olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Cilt altına kanamalar kılcal damarların çatlaması ile meydana gelerek morluklar oluşturmaktadır. Soğuk pansuman yapmak ve varis iyileşmesini sağlayan jeller kullanılabilir. Herhangi bir tehlike söz konusu olmaz.

Cilt dışına olan kanalar tehlikelidir. Damarda patlama meydana gelmesi sonucunda olur. Özellikle bu problem uyku sırasında olursa epey riskli olabilir. Damarın içinde ki basınca bağlı olan bu kanamalar 15-20 dk içerisinde çok önemli risklere yol açabilir.

Ne yapılmalıdır ?

Bu gibi kanamalar görüldüğünde hemen kanama gösteren yerin üzerine temiz bir bez, peçete ya da havluyla bastırmak gerekir. Kesinlikle turnike uygulanmamalı, direk kanayan yerin üzerine basılmalıdır. Kanamaya bu şekilde müdahelede bulunduktan sonra hızlı bir şekilde bir hastaneye ulaşarak acil servise müracat edilmelidir. Hastanede kanayan yer kapatıldıktan sonra elastik bir bandajla sarılmalıdır.

Kanama durdurulduktan sonra derhal zaman kaybı yaşamadan bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene ve tedavi olunmalıdır. Varis hastalığının tedavisinde ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Teknolojinin büyük hızla ilerleme gösterdiği günümüzde sağlık alanında da epey bir yol almıştır. Ameliyatsız, narkozsuz ve istirahatsiz tedavi yöntemleri çıkmıştır.
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kanamasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir