Varis Nedir?

      Yorum yok Varis Nedir?

Toplar damarların içerisinde bulunan kapakçıkların tam olarak netlik kazanmamış sebeplerden dolayı hasar görmesi sonucunda damarların genişlemesi, büzülmesi ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olma durumudur. Varis rahatsızlığı her insanda olabileceği gibi kadınlarda ve genetik yatkınlığı olan kişilerde daha sık karşılaşılan bir problemdir.

Neden Olur?

Varislerin oluşumunda rol oynayan faktörler bilimsel olarak netlik kazanmamış olsa da, bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerde aşağıda ki ortak sebeplere rastlanmıştır.

– Hareketsiz yaşam tarzı
– Meslek icabı sürekli olarak ayakta ya da oturarak çalışmak
– Sıcak ortamlarda çok fazla vakit geçirmek
– Fazla sigara ve alkol tüketimi
– Karaciğer rahatsızlıkları
– Toplar damar tıkanıklıkları
– Vücuda uygulanan fazla sıcak su
– Genetik faktörler
– Hamilelik

Varis Çeşitleri

Varis tek tip bir rahatsızlık değildir. Kendi içerisinde 3 sınıfa ayrılır. Bunlar kılcal damar, orta ve kalın varislerdir.

Kılcal varis
Kılcal varisler kılcal damar olarakta tabir edilir. En ince kırmızı ve mor renkteki damarlara denilmektedir. Kadınlarda sıklıkla görülür. Bu tipteki rahatsızlığın en sık şikayeti kadınlar için görüntü estetiğinin bozulmasıdır. Bunun dışında seyrekte olsa ağrı, sızlama ve kaşıntı şikayetlerini de getirebilir. Kılcal damarlar yüzde de meydana gelir. Bu da daha çok erkekler de rastlanılan bir durumdur. Fazla alkol tüketen erkeklerde alkol aldıktan bir süre sonra daha belirgin bir hale gelir.

Kılcal varis özellikleri
– Varisin tanımını yaparken bahsedilen kapakçıklar bu sorunun temelinde yatmamaktadır.
– Orta veya büyük varislerden daha az şikayet meydana getirir.
– Şikayetleri çok nadiren ağrı, sızlama ya da kaşıntı olabilir.
– Fakat uzun süredir var olan kılcal damarlar büyük varisler gibi gün içerisinde artan ağırlık ve yorgunluk hissi oluşturabilir.
– Herhangi bir yerde bacaklara alınan darbe sonucunda çok kolay morarma meydana gelebilir.
– Boyutları 1mm’den ince olan bu tip damarlar hiç bir zaman orta veya kalın varis haline dönmez. Her zaman bu boyutta kalma özelliği taşırlar.
– Çoğunlukla kadınların görüntü olarak rahatsız olmasından dolayı tedavi ettirilir.
– Tedavi edilmesi şart olan bir sorun değildir.
– Pıhtılaşma olmaz.
– Tedavisi mümkündür.

Orta Varis
– Cilt altından çok küçük şekilde çıkıntı yapan, renkleri koyu yeşil ve mor olan, boyutları 2-3 mm arasında değişiklik gösterebilen varis tipidir. Çoğunlukla dizin arkasında meydana gelebildiği gibi bacağın her bölgesinde de ortaya çıkabilir. Tek ya da ağ şeklinde olan bu varisler görüntü bozukluğu ya da yakınmalar meydana getirdiğinden tedavi edilmesi gerekebilir. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin kullanıldığı tedavi merkezlerinde köpük tedavisi ile çok kolay bir şekilde bu sorun düzelebilir.

Büyük Varis
Cilt altından çok net şekilde çıkıntı yapan, boyutları 3mm’den büyük olan damar genişlemesidir. Büyük varisler kesin ve net bir şekilde hastalık olarak görülmektedir. Bazı insanlarda ne kadar büyük olsa da hiç bir şikayet meydana getirmeyebilir.

Varis Nasıl Tedavi Edilir ?

Yazımızın bu kısmına varisin tanımını, neden olduğunu ve çeşitlerini anlattık. Nasıl tedavi edileceği konusu farklılıklar göstermektedir. Örneğin kılcal damarlar lazerle tedavi edilebilirken, büyük varisler skleroterapi ya da köpük ile tedavi edilebilmektedir.

Tedavinin yapacağı kuruma göre değişik yöntemler kullanılabilir. Çünkü bazı kurumlar klasik ameliyat yöntemini kullanırken, bazı tedavi merkezleri ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanmaktadır. Tedavisi az önce de denildiği üzere uygulanacak yöntem ve varis tipine göre değişmektedir.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri
– Lazer
– Skleroterapi
– Köpük
– Radyo frekans

https://www.varistedavi.gen.tr/varis
https://www.ideaklinik.com.tr/varis/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir