Varis Hastalığı Sebepleri

      Varis Hastalığı Sebepleri için bir yorum

Varis, toplardamaların genişlemeye maruz kalmasından dolayı cilt üzerinden görünebilir şekilde kıvrımlı bir hal almasına denilmektedir.

İnsan vücudunda sürekli olarak kirli ve temiz kan dolaşımı olmaktadır. Kanın normal şartlarda yer çekiminden dolayı aşağıda birikme göstermesi gerekirken, toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıklar, kanı yukarı kalbe ve akciğerlere doğru pompalama görevi gerçekleştirirler. Bu kapakçıkların fonksiyonlarını yitirmesiyle birlikte varisler meydana gelmektedir.

Varis Neden Olur?

Varisin neden dolayı meydana geldiği konusunda henüz net bir bilgi yoktur. Yalnız varis oluşumu için az önce de bahsedildiği üzere kapakçıklar konusunda durulmaktadır. Toplardamar kapakçıklarının zedelenmesi ve fonksiyonlarının yitirilmesi sebebiyle meydana geldiği söylenebilir.

Toplardamar Kapakçıkları Nedir? Ne İşe Yarar?

Toplardamarların içerisinde bulunan kanın kalbe doğru gitmesi gerekirken yer çekimi aşağı çekmektedir. İşte tam bu noktada kapakçıklar devreye girerek adeta bir sibop görevi görerek kanı yukarı pompalayarak aşağıda birikmemesine olanak tanımaktadır. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı bu kapakçıkların zedelenmesi ve hasar görmesi sebebiyle kapaklar görevlerini tam olarak yerine getiremez ve kan aşağıda yani ayaklarda göllenmeye başlar. Bu probleme venöz yetmezlik debilebildiği gibi (toplardamar yetmezliği) veya kapak yetmezliği gibi isimlerde verilebilir.

Varislerin genişlemesine neden olan bu toplardamar yetmezliğinin tedavisi sorun çıkaran damarın tahrip edilmesiyle mümkün olabilmektedir. Kapakçıkların tedavisi maalesef mümkün olmamaktadır.

Büyük olan damarlarda meydana gelen kapak yetmezliği büyük boyutta ki varislerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kılcal ve orta varislerin oluşumu bununla ilişkili olmamaktadır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis 3 çeşitte incelenmektedir.

Kılcal Damar
– Örümcek ağına benzer, cilt üzerine çıkıntı yapmayan, saç teli inceliğinde kırmızı ve mor renklerde ki varislerdir. Görüntü kötülüğü dışında fazla bir şikayete neden olmamaktadır. Çok yoğunsa sızlama ve ağrı yapabilir. Kılcal damarlar ilerleme göstererek orta veya kalın varislere dönüşmezler. Kılcal damar varisleri toplumda en çok görülen varis türü olup, yüzde de meydana gelmektedir.

Orta Varis
– Cilt altından dışarı doğru çok hafif çıkıntı yapmakta olan varis tipine verilen isimdir. Renkleri koyu yeşil ve mor olan bu tür 2-3mm boyutundadır. Tedavisi en kolay varis tipidir.

Büyük Varis
– Cilt altından dışarı doğru çok net bir şekilde çıkıntı yapan ve boyutları 3mm den büyük olan varislerdir.

Varis Belirtileri Nelerdir

Sadece çirkin görüntü meydana gelmesine neden olan bir hastalık olmayıp, ağrı, ağırlık ve yorgunluk hissi, yanma, kramp, şişlik ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açmaktadır. Gerekli tedbirler alınmadığı taktirde büyük varisler ilerleme göstererek bacak yaraları yani varis ülseri oluşumuna da yol açabilmektedir. Damar genişlemesi problemi, kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürebilen bir sıkıntıdır.

Varise bağlı şikayetler
– Günün ilerleyen saatlerinde kişinin bacaklarında ağırlık ve yorgunluk hissi artmaktadır.
– Şikayetler daha çok hastanın diz altı bölgesinde meydana gelmektedir.
– Akşamları istirahat sırasında bacakların yukarıda tutulma gereksinimi duyulur
– Soğuk havalarda karşılaşılan şikayetler azaldığı gibi, sıcak havalarda artış gösterebilmektedir.
– Hareketsiz yaşam ile artış göstermekte, hareket edildiğinde rahatlama gösterilmektedir.

Varisten Korunmak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

Maalesef varislerden korunmak net bir şekilde mümkün değildir. Fakat alınacak olan önlemler ve dikkat edilecek faktörlerle ilerlemesini yavaşlatmak ve rahat etmek mümkündür.

Spor ve egzersiz ;
Günlük yapılacak en az 30 dakikalık yürüyüşler varisler için iyi gelebileceği gibi yapılacak her şekilde ki bacak egzersizide avantaj sağlamaktadır. Yüzme, bisiklet ve benzeri bacakları çalıştıran aktivitelerden kaçınılmamalıdır.

Hareketsizlikten uzak durulmalı ;
Evde veya işte sürekli olarak sabit bir şekilde ayakta ve oturur pozisyonda durulmamalı, belli aralıklarla hareket etmeye özen göstermelidir.

Bacaklar yukarıda istirahat ;
Akşamları evde istirahat edilmesi sırasında bacakların yukarıda tutulması olumlu yönde etkileyecektir. Bu hamileliğin ikinci yarısında da anne adaylarının yapması gereken bir uygulamadır.

Uzun süre bacak bacak üstüne atılmamlı ;
Bacak kaslarının çalışmalarını engelleyeceğinden dolayı çok uzun süre boyunca bacak bacak üstüne atarak oturulmamalı ve topuklu ayakkabı giyilmemelidir.

Kilo durumuna dikkat edilmeli ;
Fazla kiloların bacaklara aşırı yük binmesine neden olduğundan dolayı, verilmesi ve kilo almaktan kaçınılması gerekmektedir.

Sıcak ortamlardan uzak durulmalı ;
Sauna, hamam, kaplıca ve plajda güneşlenmek gibi aktiviteler varislere iyi gelmemekte ve olumsuz etkilemektedir.

Dar giyimden kaçınılmalıdır ;
Kan dolaşımına mani olabilecek şekilde dar veya sıkı olan giyimlerden kaçınılmalı, bol giyim tarzı tercih edilmelidir.

Hamilelikte varisten korunma

Anne karnında bebeğin olmasının bacaklara vermekte olduğu yük ve büyüme gösteren rahmin toplardamarlara uygulamakta olduğu baskı sebebiyle varis oluşumu gebelikte artış göstermektedir. Aynı zamanda var olan varislerde bu sebepten dolayı daha belirgin bir hal alabilmektedir. Hamilelik ile birlikte ortaya çıkan varisler çoğunlukla doğum sonrasında kendiliğinden kaybolmaktadır.

– Gündelik olarak egzersizler yapın.
– Fazla kilo almamaya özen gösterin.
– Vakit bulduğunuz sürece ayaklarınız yukarıda istirahat edin.
– Bacak bacak üstüne atarak oturmaktan ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımından uzak durun.
– Uzun süre hareketsiz olarak oturmak ve ayakta durmaktan uzak durun.
– Doktorunuzun tavsiyesi üzerine uygun olacak ebat ve basıklıkta varis çorabı tercih edin.

Varisin Sebep Olduğu Bacak Ağrıları Nasıl Anlaşılır ?

– Varisten dolayı meydana gelen bacak ağrıları sabahları daha az olmakta, akşama doğru artış göstermektedir.
– Hissedilen ağrılar genel olarak diz altında meydana gelmektedir.
– Günün ilerleyen saatlerinde bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi oluşur.
– Bacaklar yukarıda istirahat edildiğinde şikayetler azalıyorsa.
– Sıcak havalarda şikayetler artıyor, soğukta azalıyorsa.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar ?

Varis hastalarının bir çoğunun kullanmakta olduğu varis çorapları göstermiş olduğu baskı ve sıkılıkla bacakların toparlanmasını sağlamaktadır. Varis çorapları 1848 yılından günümüze kullanılmakta olan bir araçtır ve çeşitleri vardır. Ağrı, yanma, şişlik ve benzeri varis şikayetlerini azaltmaya yönelik fayda sağlar. Fakat varisleri tamamen tedavi edici ve iyileştirici özelliği bulunmamaktadır.

Fakat uygun ve doğru varis çorabının doktor tavsiyesinde kullanılmasında yarar vardır.

İlaçla Varis Tedavisi Mümkün müdür ?

Maalesef varislerin ilaçla tedavisi mümkün değildir. Varisin tanımını ve neden dolayı meydana geldiğini açıklarken belirttiğimiz gibi, problem toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıkların hasar görmesinden dolayı oluşmaktadır. Dolayısıyla bu kapakçıkların tedavisi tıbbi olarak bile mümkün değildir. İlacın tedavi edebilme özelliği maalesef hiç yoktur.

Varis Tedavisi
Varis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir