Yağ Bezesi Neden Olur ?

      Yorum yok Yağ Bezesi Neden Olur ?

Tıp dilinde “lipom” olarak tabir edilen ve vücutta herhangi bir soruna neden olmayan yağ bezeleri, iyi huylu kistlerdir. Genellikle boyutu küçük olan yağ bezeleri çirkin bir görünüme yol açabilmektedir. Eğer bu tarz şikayetleriniz varsa ya da yağ bezeniz büyüme gösteriyor ve ağrı oluşmasına sebep oluyorsa küçük bir operasyonla alınması mümkün olabilmektedir. Bu problemle ilgili olarak bir genel cerrahi veya cildiye doktoruna başvurabilirsiniz.

yag-bezesi-neden-olur-nasil-gecer

Her yaşta olabilen lipom genellikle orta yaştaki kişilerde görülmektedir. Kadın veya erkek ayırt etmeden yine tüm herkeste olabilir.

Yağ Bezesi Nedir?
Tıp dilinde lipom olarak isimlendirilen yağ bezesi, yağ hücrelerinin cilt altında birikmesi sonucunda meydana gelen yumuşak bir kistdir. Yağ hücrelerinin bulunduğu tüm her yerde oluştuğu gibi, genellikle deri ile altta ki kas arasına yerleşmektedir. Üzerine baskı uygulandığında hafifçe hareketlendiği hissedilmektedir.

Deri altında yumuşak doku halinde oluşan lipomlar görülebilir bir alanda olduklarında kolayca farkedilirler. Lipomların büyüklükleri genelde nohut tanesi kadar olabilirken, bir kaç santim büyüklüğünde de olabilmektedir.

Omuz, göğüs ve sırt bölgeleri en çok lipom görülen bölgelerdir. Fakat az önce de dediğimiz gibi vücudun tüm yağ dokusu bulunan alanlarında meydana gelebilir.

Yağ Bezesinin Nedenleri
Yağ bezelerinin neden dolayı meydana geldiği hakkında herhangi bir net bilgi bulunmamaktadır. Toplumda beslenme şekli veya fazla kilolardan dolayı yağ bezelerinin meydana geldiği düşünülsede bu gerçeği yansıtmamaktadır. Lipom bulunan kişilerin ailesinde de yağ bezeleri meydana gelmiş birilerinin olması genetik bir sorun olduğunu açıklamaktadır.

Genetik faktörlerin dışında dercum hastalığı, cowden ve gardner sendromu gibi rahatsızlıklarında insan vücudunda lipom görülme ihtimali yüksektir. Bazı hekimlerin ortak düşüncesi lipomun, hareketsiz kişilerde görüldüğüne yöneliktir.

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?
Yazımızın en başında net bir şekilde belirtildiği üzere lipom iyi huylu bir tümör olduğundan dolayı kanser veya diğer herhangi bir sorunu oluşturmaz. Yağ bezelesi kansere dönüşmez. Kaslara ya da diğer çevre dokulara herhangi bir şekilde yayılmaz. Fakat herşeye rağmen vücudunuzda herhangi bir kist oluştuğunu farkettiyseniz, uzman bir doktora göstererek lipom olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Yağ Bezesi Ağrı Yapar mı? Neden?
Yağ bezelerinde çok fazla ağrı meydana geldiği görülmemiştir. Fakat lipomun mevcut olduğu yer sinirlere baskı yapıyorsa ağrı meydana gelebilir.

Yağ Bezesi Neden Büyür?
Bazı lipomlar uzunca bir zaman sabit boyutunda kaldığı gibi, bazıları yavaşta olsa zaman içerisinde büyüme gösterebilir. Lipomun büyüyüp büyümeyeceğini daha önceden bilmek mümkün değildir. Bazı durumlar için yağ bezelerinin büyümesi fazla kilolardan dolayı olabilmektedir. Vücudunuzda mevcut yağ bezesinin büyüdüğünü fark ederseniz doktora başvurmalısınız.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır?
Vücutta meydana gelen farklı türde ki şişliklere buz ya da diğer ev reçeteleri uygulanabilir fakat lipom yağ temelli bir sorun olduğu için evde uygulanacak olan teknikler başarı göstermeyecektir. Eğer bir doktora göründüyseniz ve vücudunuzda ki mevcut kistin lipom olduğundan eminseniz tedavi ettirilmesi şart değildir. Fakat estetik açıdan hoşnut değilseniz tedavi düşünebilirsiniz.

Bunun dışında lipomlar büyüme gösteriyor veya bağırsak gibi organlarda tıkanıklık oluşmasına yol açabilecek tarzdaysa tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yağ Bezesi Tedavisi
https://www.ameliyatvideosuizle.com/yag-bezesi-ameliyati-video
https://www.bulogren.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir